Англо-американски клуб Цирих

Англо-американски клуб Цирих е поранешен фудбалски клуб од швајцарскиот град Цирих. Неговото основање датира од 1895 година, а се распаднал во 1900 година.

Швајцарија ААК Цирих
Целосно имеАнгло-американски клуб Цирих
Основан1895
Стадион? Цирих, Швајцарија
ЛигаСерија A
Домашни бои
Гостински бои

Клубот бил шампион на Швајцарија во сезоната 1898-1899.

Хронологија

уреди

Титули

уреди

Надворешни врски

уреди