ФК Белинцона е швајцарски професионален фудбалски клуб од градот Белинцона и моментално се натпреварува во 2. Лига, шестото ниво на швајцарскиот фудбал.

Швајцарија Белинцона
AC Bellinzona logo
Целосно имеАсоционе Калчо Белинцона
Основан1904
СтадионКомунале Белинцона
Белинцона, Швајцарија
(Капацитет: 10,000)
СопственикШвајцарија Паоло Ригети
ТренерШвајцарија Арно Росини
Лига2. Лига
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

Клубот е основан во 1904 година. Најголемиот успех во историјата на клубот е освојувањето на швајцарското првенство во сезоната 1947-48.

Својте домашни натпревари ги игра на стадионот Комунале, кој е со капацитет од 10.000 седечки места.

Титули уреди

1947-48.

1975-76, 1979-80, 1992-93.

1961-62, 1968-69, 2007-08

Надворешни врски уреди