ФК Арау е швајцарски фудбалски клуб, со седиште во градот Арау.

Швајцарија Арау
Основан1902
СтадионСтадион Бруглифелд
Арау, Швајцарија
(Капацитет: 8,000)
СопственикШвајцарија Алфрд Шмид
ТренерШвајцарија Свен Крист
ЛигаЧеленџ лига
2022/234.
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Тековна сезона

Моментално се натпреварува во Швајцарската Супер лига, по стекнувањето на промоција на крајот од сезоната 2012-13.

Познати играчи

уреди

Надворешни врски

уреди