ФК Арау е швајцарски фудбалски клуб, со седиште во градот Арау.

Швајцарија Арау
Основан1902
СтадионСтадион Бруглифелд
Арау, Швајцарија
(Капацитет: 8,000)
СопственикШвајцарија Алфрд Шмид
ТренерШвајцарија Свен Крист
ЛигаЧеленџ лига
2020/215-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Моментално се натпреварува во Швајцарската Супер лига, по стекнувањето на промоција на крајот од сезоната 2012-13.

Познати играчиУреди

Надворешни врскиУреди