ФК Сион е швајцарски фудбалски клуб од градот Сион.

Швајцарија Сион
Целосно имеФК Сион
Основан1909
СтадионСтад де Турбилон
(Капацитет: 14.500)
ПретседателКристијан Константин
ТренерРајмондо Понте
ЛигаШвајцарска Супер лига
2022/2310., Суперлига
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои

Клубот бил основан во 1909 година, и ги игра својте домашни натпревари на Стад де Турбилон. Тие ја имаат освоено Швајцарската Супер лига двапати, и Купот на Швајцарија во секој од нивните дванаесет настапи во финалето, за последен пат во 2011.