Машка кошаркарска репрезентација на Англија

Машката кошаркарска репрезентација на Англија е репрезентацијата кој ја претставува Англија на меѓународните турнири. Англија нема учество на олимписките турнири, нема учество на светските турнири и има четири учества на Евробаскетот. Англија, Велс и Шкотска се обединиле под една репрезентација во 2005 позната како Машка кошаркарска репрезентација на Велика Британија.

Англија

Англија

Ранг листа на ФИБА: ?
Член на ФИБА од: 1937
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: Англиска кошаркарска федерација
Тренер: Paul James
Олимписки игри
Учества нема
Медали 0
Светско првенство
Учества нема
Медали 0
Евробаскет
Учества 4 (1946, 1955, 1961, 1981)
Медали 0
Дресови
Светли jersey
Team colours
Светли
Темни jersey
Team colours
Темни


Поврзано уреди

Надворешни врски уреди