Машка кошаркарска репрезентација на Украина

Машката кошаркарска репрезентација на Украина е репрезентацијата кој ја претставува државата на меѓународните кошаркарски натпревари. Украина нема учество на свеските првенства, а на Евробаскетот има 4 учества.

Украина Україна

Украина

Ранг листа на ФИБА: T-45та
Член на ФИБА од: 1992
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: Украинска кошаркарска федерација
Тренер: Мајк Фратело
Олимписки игри
Учества нема
Медали 0
Светско првенство
Учества нема
Медали 0
Евробаскет
Учества 4
Медали 0
Дресови
Kit body thinbluesides.png
Светли jersey
Team colours
Светли
Kit body thinyellowsides.png
Темни jersey
Team colours
Темни


СоставУреди

Украинскиот тим
играч клуб држава на клубот
Денис Ликашов КК Киев  
Кирило Фесенко Јута Џез  
Максим Корниенко КК Днипро  
Олександр Колченко КК Химик  
Артур Дроздов КК Киев  
Максим Вилховецки КК Днипро  
Дмитро Забирченко КК Киев  
Максим Ившин КК Азовмаш  
Серхиј Лишчук КК Валенсија  
Олександр Панченко КК Днипро  
Вјачеслав Кравцов КК Киев  
Роман Хумениук КК Одеса  
Serhiy Popov BC Khimik  
Серхиј Гладир Баскет Манреса  
Олексиј Онуфриев КК Миклајив  
Дмитро Хлиебов КК Кривбаскет  
Олех Салтовец КК Киев  
Олксиј Печеров Олимпија Милано  
Андриј Ахафонов КК Химик  
Максим Пустозвонов КК Азовмаш  
Составот е од март 2010

ПоврзаноУреди