Машка кошаркарска репрезентација на Германија

Машката кошаркарска репрезентација на Германија е репрезентацијата кој ја претставува државата на меѓународните натпреварувања. Репрезентацијата е предводена од Германскиот кошаркарски сојуз и е член на ФИБА Европа. Германија е наследник на Западна Германија и по обединувањето на Западна со Источна Германија има само една репрезентација. До денес Германија има 20 учества на Евробаскетот со едно злато и едно сребро, пет учества на олимписките турнири без медали и пет учества на светските првенства со една бронза.

Германија Deutschland

Германија

Ранг листа на ФИБА: 12-та
Член на ФИБА од: 1934
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: Германски кошаркарски сојуз
Тренер: Дирк Бауерман
Олимписки игри
Учества 5 (1936, 1972, 1984, 1992, 2008)
Медали нема
Светско првенство
Учества 5 (1986, 1994, 2002, 2006, 2010)
Медали Bronze medal with cup.svg бронза: 2002
Евробаскет
Учества 20
Медали Gold medal europe.svg злато : 1993
Silver medal europe.svg сребро: 2005
Дресови
Kit body thinsidesonwhite.png
Светли jersey
Kit shorts blanksides2.png
Team colours
Светли
Kit body thinwhitesides.png
Темни jersey
Kit shorts whitesides.png
Team colours
Темни


СоставУреди

позиција почетни замена замена
центар Крис Каман Тибор Плајс Тим Олбрехт
напад Дирк Новицки Јан Јагла Свен Шулце
напад Робин Бензинг Јоханес Хербер
бек Филип Шветелм Лука Штајгер
бек Штефан Хаман Хајко Шафарцик

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди