Машка кошаркарска репрезентација на Црна Гора

Машката кошаркарска репрезентација на Црна Гора е репрезентацијата која ја претставува државата на меѓународните натпревари во овој спорт. Тимот е управуван од Кошаркарскиот сојуз на Црна Гора и е дел од ФИБА Европа. До 2006 година Црна Гора била дел од СР Југославија, а до 1991 дел од СФРЈ.

Црна Гора Crna Gora

Црна Гора

Ранг листа на ФИБА: T-75th[1]
Член на ФИБА од: 2006
ФИБА зона FIBA Europe
Национална федерација: Košarkaški Savez Crne Gore (Кошаркарски сојуз на Црна Гора)
Тренер: Деан Радоњиќ
Олимписки игри
Учества нема
Медали 0
Светско првенство
Учества нема
Медали 0
Евробаскет
Учества нема
Медали нема
Дресови
Kit body thinyellowsides.png
Светли jersey
Team colours
Светли
Kit body unknown.png
Темни jersey
Team colours
Темни


СоставУреди

Составот на Црна Гора во 2011 година бил:

позиција почетни резервни резервни
центар Никола Пековиќ Славко Вранеш Владимир Голубовиќ
напад Владимир Драгичевиќ Милко Бјелица Предраг Дробњак
напад Владимир Дашиќ Милош Борисов
бек Горан Јеретин Владимир Михаиловиќ
бек Омар Кук Суда Шеховиќ

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди