Машка кошаркарска репрезентација на Русија

национална спортска репрезентација

Кошаркарската репрезентација на Русија е претставник на Русија на меѓународни кошаркарски натпреварувања. Репрезентацијата на Русија има бројни успеси кои вклучуваат два сребрени медали на Светските првенства во кошарка и прво место на Европското првенство во кошарка во 2007.

Русија Русија Россия

{{country data Русија Русија|знамеикона/core|variant=|size=121px}}

Ранг листа на ФИБА: 11th
Член на ФИБА од: 1992
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: RBF
Тренер: Израел Давид Блат
Олимписки игри
Учества 2
Медали нема
Светско првенство
Учества 4
Медали Сребро 1994, 1998
Евробаскет
Учества 11
Медали Злато 2007
Сребро 1993
Бронза 1997, 2011
Дресови
Светли jersey
Team colours
Светли
Темни jersey
Team colours
Темни


Тимофреј Мозгов во моментов е единствениот член на тимот да игра во САД.

# Позиција Име и презиме Година на раѓање Клуб
4 крилен центар Андреј Воронцевич 1986.  Русија ЦСКА Москва
5 крилен центар Никита Курбанов 1986.  Русија ЦСКА Москва
6 бек Сергеј Биков 1983.  Русија Динамо Москва
7 крило Виталиј Фридзон 1985.  Русија Химки
9 центар Димитриј Соколов 1985.  Русија ЦСКА Москва
11 плеј Јегор Вјалцев 1984.  Русија Триумф
12 крило Сергеј Монија 1983.  Русија Динамо Москва
13 бек Антон Понкрашов 1986.  Русија ЦСКА Москва
21 крило Кели Макарти 1976.  Русија Химки
23 плеј Алексеј Швед 1988.  Русија ЦСКА Москва
24 бек Алексеј Зозулин 1982.  Русија Спартак
25 центар Тимофеј Мозгов 1985.  Русија Њујорк Никс
- тренер Давид Блат 1977. Израел Израел