Машка кошаркарска репрезентација на Франција

Машката кошаркарска репрезентација на Франција е репрезентацијата кој ја претставува Франција на меѓународните натпреварувања во кошарка. Репрезентацијата е предводена од Француската кошаркарска федерација и е дел од ФИБА Европа. Франција има 33 учества на Евробаскетот со едно сребро и пет бронзи, пет учества на светски турнири без медали и седум учества на олимписки турнири со две сребра.

Франција

Франција

Ранг листа на ФИБА: 14та
Член на ФИБА од: 1933
ФИБА зона FIBA Europe
Национална федерација: Француска кошаркарска федерација
Тренер: Венсан Коле
Олимписки игри
Учества 7
Медали Silver medal.svg сребро:1948, 2000
Светско првенство
Учества 5
Медали None
Евробаскет
Учества 33
Медали Silver medal europe.svg сребро: 1949, 2011

Bronze medal europe.svg бронза: 1937, 1951, 1953, 1959, 2005

Дресови
Kit body thinsidesonwhite.png
Светли jersey
Kit shorts blanksides2.png
Team colours
Светли
Kit body thinredsides.png
Темни jersey
Kit shorts redsides.png
Team colours
Темни


СоставУреди

Состав во 2011 година:

# позиција Име Година Висина Клуб
9 бек Тони Паркер 1982 186   Сан Антонио Спарс
11 крило/центар Флоран Пјетрус 1981 201   КК Валенсија
13 крило Борис Дијао 1982 203   Финикс Санс
плејмејкер Антоан Дио   КК Ле Ман
плејмејкер Андру Абиси 21 март 1990   Париз Левалоа
бек Јаник Боколо 19 јуни 1985   КК Гравелин
бек Нандо де Коло   КК Валенсија
бек Фабјен Козер 16 јуни 1987   КК Шоле
крило Никола Батум 14 декември 1988   Портланд Трејл Блејзерс
крило Микаел Желабал   КК Асвел
крило Микаел Пјетрус   Финикс Санс
крило Шарл Ломбе-Кауди   КК Ле Ман
центар Жоаким Ноа   Чикаго Булс
центар Рони Туријаф   Њујорк Никс
центар Али Траоре   Лотоматика Рома
центар Кевин Серафин   Вашингтон Визардс
- тренер Венсан Коле 1977  

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди