Машка кошаркарска репрезентација на Унгарија

Машката кошаркарска репрезентација на Унгарија е репрезентацијата кој ја претставува државата на меѓународните турнири. Унгарија е член на ФИБА Европа, нема учество на светските првенства, има четири учества на Олимпијадите и има 14 учества на Евробаскетите. До 2011, Унгарија освоула едно злато, едно сребро и една бронза, сите на Евробаскетите.

Унгарија Magyarország

Унгарија

Ранг листа на ФИБА: T-75та
Член на ФИБА од: 1935
ФИБА зона ФИБА Европа
Тренер:
Олимписки игри
Учества 4
Медали 0
Светско првенство
Учества нема
Медали нема
Евробаскет
Учества 14
Медали злато: 1955

сребро: 1953
бронза: 1946

Дресови
Home jersey
Team colours
Home
Away jersey
Team colours
Away


Медали

уреди

Поврзано

уреди