Машка кошаркарска репрезентација на Словенија

Кошаркарската репрезентација на Словенија ја претставува Словенија на меѓународните кошаркарски натпреварувања. После завршувањето на Евробаскет 2007, Словенија била рангирана на 19-то место на ФИБА ранг списокот на кошаркарски репрезентации.

Словенија Slovenija

Ранг листа на ФИБА: 20та
Член на ФИБА од: 1992
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: КФС
Тренер: Меми Бечирович
Олимписки игри
Учества 0
Медали 0
Светско првенство
Учества 1 2006
Медали 2 2006, 2010
Евробаскет
Учества 10 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011
Медали 0
Дресови
Светли jersey
Team colours
Светли
Темни jersey
Team colours
Темни


Состав уреди

Европско првенство 2007.

Број Играч Висина Позиција Година на раѓање Клуб
4 Санди Чебулар 194 Бек 1986 /
5 Јака Лаковиќ 176 Бек 1978   КК Барселона
6 Александар Ќапин 186 Бек 1982   Палаканестро Варезе
7 Горан Драгиќ 188 Бек 1986   Феникс Санс
8 Радослав Нестеровиќ 214 Центар 1976   Индијана Пејсерс
9 Матјаж Смодиш 205 Крило 1979   ЦСКА Москва
10 Урош Слокар 209 Центер 1983   Триумф Либертси
11 Јака Клобучар 194 Бек 1987   Геоплин Слован
12 Горан Јагодник 202 Крило 1974   КК Хемофарм
13 Домен Лорбек 196 Бек 1985   КК Естудијантес
14 Гашпер Видмар 208 Центар 1987   Фенербахче Улкерспорт
15 Еразем Лорбек 209 Центар 1984   Лотоматика Рома
- Алеш Пипан - тренер

Учества на големите натпреварувања уреди

Летни олимписки игри уреди

  • Словенија сѐ уште се нема квалификувано за ЛОИ

Светски првенства уреди

Европски првенства уреди