Машка кошаркарска репрезентација на Чешка

Машката кошаркарска репрезентација на Чешка е националниот состав на државата која ја преставува на меѓународните кошаркарски натпреварувања. Чешка е дел од ФИБА Европа од 1932 бидејќи се смета како наследник на Чехословачка. Од независноста до денес, Чешка има учествувано на Евробаскетот во 1999 кога завршила на 12 место.

Чешка Република Česká republika

Чешка

Ранг листа на ФИБА: T-55та
Член на ФИБА од: 1932
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: Кошаркарска Федерација на Чешка
Тренер: Чешка Зденек Хумел
Олимписки игри
Учества 0
Медали 0
Светско првенство
Учества 0
Медали 0
Евробаскет
Учества 2
Медали 0
Дресови
Kit body thinredsides.png
Светли jersey
Team colours
Светли
Kit body thinredsides.png
Темни jersey
Team colours
Темни


СоставУреди

место играч клуб
бек Морис Вјатфилд Олимпијада Патрас
бек Павел Бенеш ЧЕЗ Нимбурк
бек Штепан Врубл КК Брно
напад Јиржи Велш Балончесто Малага
напад Лубош Бартоњ КК Барселона
напад Ладислав Соколовски ЧЕЗ Нимбурк
напад Јан Весели КК Партизан
центар Лукаш Каус Кондори Либерец
центар Михал Кремен ЧЕЗ Нимбурк
центар Павел Милош КК Пардубице
центар Петр Бенда ЧЕЗ Нимбурк
центар Радек Нечас ЧЕЗ Нимбурк
центар Ондреј Староста Баскет Сарагоса 2002
центар Јакуб Хоушка КК Дечин
центар Збинек Посписил КК Пардубице

ПоврзаноУреди