ФК Лех Познањ

ФК Лех Познањ е полски професионален фудбалски клуб со седиште во градот Познањ. Во моментов се натпреваруваат во Екстракласа, највисоката лига по ранг во државата. Клубот е именуван по Лех, легендарниот основач на полскиот народ.

Лех Познањ
KKS Lech Poznań.png
ДржаваПолска Полска
Прекаржелезничари
Основан19 март 1922
СтадионГрадски стадион во Познањ[1]
Познањ, Полска
Капацитет43,269
СопственикПолска Карол Климчак
ТренерПолска Дариуш Журав
ЛигаЕкстракласа
2019–20Екстракласа, 2.
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Клубот е основан во 1922 година како Лутнија Дембец, а подоцна го променил своето име неколкупати. Од 1933 до 1994 година, клубот е тесно поврзано со Полската државна железница (ПКП). Како резултат на тоа, клубот го има својот популарен прекар Колејош, што значи железничар во локалниот изговор. Своето деби во највисоката полска лига клубот го имал во 1948 година. Најуспешниот период во историјата на Лех бил во почетокот на 1980-тите и раните 1990-ти. Лех го освоил полското првенство вкупно шест пати, последен пат во 2010 година, и е најпопуларниот фудбалски клуб во регионот Големополска.

ТитулиУреди

ДомашниУреди

1983, 1984, 1990, 1992, 1993, 2010, 2015
Вицешампиони (2) : 2013, 2014
1982, 1984, 1988, 2004, 2009
Вицешампиони (5) : 1980, 2011, 2015, 2016, 2017
1990, 1992, 2004, 2009, 2015, 2016
Вицешампиони (3) : 1983, 1988, 2010

ИграчиУреди

Моментален составУреди

 
Лех Познањ.
Бр. Позиција Играч
1   ГМ Јасмин Буриќ
3   ОД Бари Даглас
4   ОД Томаш Кечиора
5   ОД Тамаш Кадар
6   СР Лукаш Тралка (капитен)
7   СР Карол Линети
8   СР Шимон Павловски
11   СР Герго Ловренчич
14   НП Војо Убипарип
16   СР Дарко Јевтиќ
17   СР Шимон Древнијак
19   СР Каспер Хамалаинен
20   СР Давид Холман
21   ОД Кеба Сесај
22   СР Јакуб Серафин
23   ОД Паулус Араујури
Бр. Позиција Играч
24   НП Давид Ковнацки
25   ОД Луис Енрикез
26   ОД Мацеј Вилуш
27   ГМ Кшиштов Которовски
28   НП Дариуш Формела
31   СР Кристијан Саноцки
33   ГМ Мацеј Гостомски
34   ОД Антонијс Черномордијис
35   ОД Марсин Камински
36   ГМ Матеуш Лис
37   СР Никлас Зулчак
40   ОД Јан Беднарек
77   НП Мухамед Кеита
88   СР Арно Џум
95   НП Заур Садајев

Лех во европските натпреварувањаУреди

Сезона Натпреварување Коло Држава Екипа Домаќин Гостин Вкупно
1978/79 Куп на УЕФА 1 коло   Дуизбург 2-5 0-5 2-10
1982/83 Куп на победниците на куповите 1 коло   Вестеменејар 3-0 1-0 4-0
осмина финала   Абердин 0-1 0-2 0-3
1983/84 Куп на шампиони 1 коло   Атлетик Билбао 2-0 0-4 2-4
1984/85 Куп на шампиони 1 коло   Ливерпул 0-1 0-4 0-5
1985/86 Куп на УЕФА 1 коло   Борусија Менхедглајбах 0-2 1-1 1-3
1988/89 Куп на победниците на куповите 1 коло   Фламуртари 1-0 3-2 4-2
2 коло   Барселона 1-1 1-1 2-2 (4-5 пен.)
1990/91 Куп на шампиони 1 коло   Панатинаикос 3-0 2-1 5-1
2 коло   Олимпик Марсеј 3-2 1-6 4-8
1992/93 Лига на шампиони 1 коло   Сконто Рига 2-0 0-0 2-0
2 коло   Гетеборг 0-3 0-1 0-4
1993/94 Лига на шампиони 1 коло   Беитар Јерусалим 3-0 4-2 7-2
2 коло   Спартак Москва 1-5 1-2 2-7
1999/00 Куп на УЕФА кв.   Металург Лијепаја 3-1 2-3 5-4
1 коло   Гетеборг 1-2 0-0 1-2
2004/05 Куп на УЕФА 2 коло   Терек Грозни 0-1 0-1 0-2
2008/09 Куп на УЕФА коло кв.   Хазар Ленкоран 4-1 1-0 5-1
2 коло кв.   Грасхопер 6-0 0-0 6-0
1 коло   Австрија Виена 4-2 1-2 5-4
група   Нанси 2-2
група   ЦСКА Москва 1-2
група   Депортиво ла Коруња 1-1
група   Фејнорд Ротердам 1-0
шеснаестина финала   Удинезе 2-2 1-2 3-4
2009/10 Лига Европа 3 коло кв.   Фредрикстад 1-2 6-1 7-3
плеј-оф   Клуб Брухе 1-0 0-1 1-1 (3-4 пен.)
2010/11 Лига шампиона 2 коло кв.   Интер Баку 0-1 1-0 1-1 (9-8 пен.)
3 коло кв.   Спарта Праг 0-1 0-1 0-2
2010/11 Лига Европа плеј-оф   Дњипро Дњипропетровск 0-0 1-0 1-0
група   Јувентус 1-1 3-3
група   Ред Бул Салцбург 2-0 1-0
група   Манчестер Сити 3-1 1-3
шеснаестина финала   Брага 0-2 1-0

Познати играчиУреди

ТренерУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди