Кајл Марфи

американски велосипедист

Кајл Марфи (англиски: Kyle Murphy; р. 5 октомври 1991) — американски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Хјуман Пауеред Хелт.[1]

Кајл Марфи
Лични податоци
Цело имеКајл Марфи
Роден5 октомври 1991 (1991-10-05) (31 г.)
Пало Алто,  САД
Податоци за клубот
Мом. клубХјуман Пауеред Хелт
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2013
2014
2015
ЦРЦА-БХ Комеди Сентрал
Чемпионс Систем
Каха Рурал-Сегурос РГА (стажант)
Професионални клубови
2015
2016
2017
2018-
Лупус Рејсинг Тим
Тим Џејмис
Сајленс Про Сајклинг
Рели Сајклинг
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotUSA.PNG Национален друмски првак (2022)
Последна промена
3 ноември 2022

КариераУреди

Негова прва професионална сезона била во 2015, кога возел за Лупус Рејсинг Тим[2] и возел на неговото прво државно првенство. Освоеното осмо место го привлекло вниманието на неколку други професионални екипи и подоцна возел како стажант за Каха Рурал-Сегурос РГА на САД Про Сајклинг Челинџ. Марфи завршил трет во планинскиот пласман и возел во главните бегства на три етапи. Возел на екипниот хронометар на Светското друмско првенство 2015.[3] Се приклучил на Тим Џејмис за 2016; откако се распаднале на крајот на сезоната, потпишал со Сајленс Про Сајклинг за сезоната 2017. Во октомври 2017 година, Рели Сајклинг објавиле дека Марфи ќе им се приклучи во 2018.[2][4]

ДостигнувањаУреди

2014
10. Велосипедски класик Тобаго
2017
6. Краен пласман Етапна трка Џо Мартин
10. Краен пласман Трка Џила
2018
3. Краен пласман Трка Џила
2019
6. Краен пласман Трка околу Јута
6. Краен пласман Тур де Бос
10. Краен пласман Трка околу Турција
2020
2. Пруеба Вилјафранка де Ордисија
2021
Волта а Португал
1. Етапа 2
1. Етапа 8
2022
1.   Национално друмско првенство
5. Краен пласман Трка околу Анталија

НаводиУреди

  1. „Rally Cycling“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на January 6, 2021. Посетено на January 6, 2021.
  2. 2,0 2,1 Malach, Pat (26 октомври 2017). „Rally Cycling renew with Britton, add Kyle Murphy“. cyclingnews.com. Посетено на 26 октомври 2017.
  3. „UCI Road World Championships“. UCI. Посетено на 20 септември 2015.
  4. „A mix of old and new for Rally Cycling in 2018“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. December 18, 2017. Посетено на February 4, 2018.

Надворешни врскиУреди