Едгар Пинто

португалски велосипедист

Едгар Мигел Лемос Пинто (португалски: Edgar Miguel Lemos Pinto; р. 27 август 1985) — португалски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа В52-ФК Порто.[1]

Едгар Пинто
Лични податоци
Цело имеЕдгар Мигел Лемос Пинто
Роден27 август 1985.(1985-08-27)(38 г.)
Висина1,75 м
Маса58 кг
Податоци за клубот
Мом. клубВ52-ФК Порто
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2004
2005–2006
2007
Спорт де Сао Жоао де Вер
Санта Марија да Феира-Е. Леклерк
Бенфика под 23
Професионални клубови
2008
2009
2010-2014

2015-2016
2017

2018
2019-
Бенфика
Либерти Сегурос
ЛА Алуминиос-Рота дос Мовеис
Скајдајв Дубаи Про Сајклинг
ЛА Алуминиос / Металуса Блекџек
Вито-Феиренсе-БлекЏек
В52-ФК Порто
Последна промена
8 декември 2019

Достигнувања уреди

2008
8. Класика де Алмерија
2009
4. Краен пласман ГП Интернасионал Паредес Рота дос Мовеиш
2012
3. Национално друмско првенство
9. Краен пласман Трофеу Жоаким Агостињо
2013
2. Краен пласман Трофеу Жоаким Агостињо
1. Бодовен пласман
4. Краен пласман Волта а Португал
2014
3. Краен пласман Трофеу Жоаким Агостињо
1. Етапа 1
4. Краен пласман Волта ао Алентежо
5. Краен пласман Волта а Португал
1. Етапа 4
7. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
10. Краен пласман Волта ао Алгарве
2015
4. Краен пласман Тур де Ижен
5. Краен пласман Ла Тропикал Амиса Бонго
6. Краен пласман Трка околу Мароко
1. Планински пласман
1. Етапа 3
2016
3. Краен пласман Волта Интернасионал Кова да Беира
2017
7. Краен пласман Волта ао Алентежо
8. Класика Алдејас до Хисто
9. Краен пласман Трофеу Жоаким Агостињо
10. Краен пласман Волта ао Алгарве
2018
1.   Краен пласман Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
1. Етапа 1
1. Етапа 4 Волта ао Алентежо
4. Краен пласман Волта а Португал
6. Краен пласман ГП Насионал 2 де Португал
2019
4. Краен пласман Вуелта а Астурија
1. Етапа 3
5. Краен пласман Трка околу Турција
5. Краен пласман Вуелта а Арагон
5. Краен пласман Волта а Португал
10. Краен пласман Трка околу Данска

Наводи уреди

  1. „Presentata la rosa della W52-FC Porto: sedici i corridori, sei i nuovi acquisti“ [The W52-FC Porto team has been announced: sixteen riders, six new signings]. Cicloweb.it (италијански). Cicloweb. 1 јануари 2019. Посетено на 28 јануари 2019.

Надворешни врски уреди