Феритџан Шамла

турски велосипедист

Феритџан Шамла (турски: Feritcan Şamlı; р. 29 јануари 1994) — турски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа Салчано-Сакарија.[1]

Феритџан Шамла
Лични податоци
Роден29 јануари 1994 (1994-01-29) (27 г.)
Податоци за клубот
Мом. клубСалчано-Сакарија
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2014–2018
2019-
Торку Шекерспор
Салчано-Сакарија
Последна промена
3 декември 2019

ДостигнувањаУреди

2011
1.   Национално јуниорско хронометарско првенство
2012
1st   Национално хронометарско првенство под 23 години
2013
3. Национално хронометарско првенство
2014
1.   Национално друмско првенство
2015
2. Краен пласман Егејска трка
5. Краен пласман Трка Анкара
1. Етапа 4
8. Краен пласман Трка Чанаккале
2016
2. Национално хронометарско првенство
9. Краен пласман Трка Анкара
1. Етапа 1 (ITT)
2017
2. Национално хронометарско првенство

НаводиУреди

  1. „Ferit Şamlı“. ProCyclingStats. Посетено на 30 април 2016.

Надворешни врскиУреди