Тополјани

село во Серско, Егејска Македонија

Тополјани (грчки: Χρυσό, Хрисо)[2] — село во Општина Довишта во Серски округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Тополјани
Χρυσό
Црквата Света Богородица
Црквата Света Богородица
Тополјани is located in Грција
Тополјани
Тополјани
Местоположба во областа
Тополјани is located in Довишта
Тополјани
Местоположба на Тополјани во Општина Довишта и областа Централна Македонија
Координати: 41°3′N 23°38′E / 41.050° СГШ; 23.633° ИГД / 41.050; 23.633Координати: 41°3′N 23°38′E / 41.050° СГШ; 23.633° ИГД / 41.050; 23.633
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСерски округ
ОпштинаДовишта
Општ. единицаДовишта
Надм. вис.&10000000000000105000000105 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно1.571
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа на 10 километри источно од градот Сер и на 8 километри JUFOZAPADNO од Довишта, на надморска височина од 105 метри.

ИсторијаУреди

Отоманско ЦарствоУреди

Селото во текот на XIX век се наоѓало во Серската каза во составот на Отоманското Царство. Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. селото се состоело од 500 жители цигани[3] Александар Синве („Les Grecs de l’Empire Ottoman. Etude Statistique et Ethnographique“) во 1878 година напишал дека во Пополјани (Popoliani) живееле 960 Грци.[4]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година, селото имало 1080 Грци[5]. Според податоците на секретарот на егзархијата Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во селото живеале 1075 Грци[6], и функционирало грчко училиште.

ГрцијаУреди

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. На пописот од 1913 година биле евидентирани 1436 жители, додека на пописот од 1920 година во селото биле евидентирани 1551 жители[7].

Според Лозанскиот договор потпишан помеѓу Република Турција и Република Грција, во селото било населено грчко население од Турција додека муслиманското население ги напуштило своите домови.

Во 1930 година, селото било прекрстено во Хрисо[8].

ДемографијаУреди

Во 1928 година селото броело 242 жители, додека во 1940 година селото броело 3075 жители. Селото според пописот од 1951 година броело 3329 жители, на пописот од 1961 година во селото живееле 3455 жители, во 1971 година имало 2276 жители, во 1981 година имало 1923 жители, додека во 1991 година имало 1809 жители.[7] Денеска, населението на селото е 1571 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 3075 3329 3455 2276 1923 1809 1020 1571
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

НаводиУреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Σαρμουσακλή - Πεντάπολις
  3. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 124.
  4. Synvet, A. Les Grecs de l'Empire ottoman: Etude statistique et ethnographique, Constantinople, 1878, р. 43.
  5. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 177.
  6. Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, pp. 200-201.
  7. 7,0 7,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 82.
  8. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.

Надворешни врскиУреди