Анови (Србиново)

Анови
археолошко наоѓалиште
Анови is located in Македонија
Анови
Местоположба на Анови во Македонија
Местоположба 41°42′20″N 20°57′37″E / 41.70556° N; 20.96028° E / 41.70556; 20.96028Координати: 41°42′20″N 20°57′37″E / 41.70556° N; 20.96028° E / 41.70556; 20.96028
Основни податоци
Име Анови
Место Србиново
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“

Ановиархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Србиново. Претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа на околу 4 км југозападно од селото, во непосредната близина на фудбалското игралиште, на синорот со селото Падалиште, каде се гледаат темели од објект граден од кршен камен во сувоѕидица, а во непосредната близина има и големи камени плочи од гробни конструкции со ориентација исток-запад.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069