Ѕвездино Кале (Србиново)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Ѕвездино Кале
археолошко наоѓалиште
Muzejot vo Džepcište 09.jpg

Пронајдоци од наоѓалиштето изложени во Најмалиот етнолошки музеј во светот во Џепчиште

Местоположба 41°42′20″N 20°57′37″E / 41.70556° СГШ; 20.96028° ИГД / 41.70556; 20.96028Координати: 41°42′20″N 20°57′37″E / 41.70556° СГШ; 20.96028° ИГД / 41.70556; 20.96028
Основни податоци
Место Србиново
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Ѕвездино Калеархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Србиново. Претставува утврдена населба од доцноантичко и римско време.[1]

ПоврзаноУреди

  • Анови — средновековна црква и некропола;
  • Баловско Маало — некропола од доцноантичко време;
  • Самоков — средновековна рударска населба;
  • Црква — средновековна црква и некропола;

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069