Баловско Маало

археолошко наоѓалиште во Македонија

Баловско Маало или Црквиштеархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Србиново. Претставува доцноантичка некропола. Се наоѓа на југоисточниот дел од селото, во приватен двор, каде во 1984 година на длабочина од 1,5 м е откриен гроб граден од тегули на две води. И во околните дворови при поголеми земјени работи се наоѓани гробови.[1]

Баловско Маало
археолошко наоѓалиште
Баловско Маало is located in Македонија
Баловско Маало
Местоположба на Баловско Маало во Македонија
Местоположба 41°42′20″N 20°57′37″E / 41.70556° СГШ; 20.96028° ИГД / 41.70556; 20.96028Координати: 41°42′20″N 20°57′37″E / 41.70556° СГШ; 20.96028° ИГД / 41.70556; 20.96028
Основни податоци
Место Србиново
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

  • Анови — средновековна црква и некропола;
  • Ѕвездино Кале — утврдена населба од римско и доцноантичко време;
  • Самоков — средновековна рударска населба;
  • Црква — средновековна црква и некропола;

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069