Самоков (Србиново)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Местоположба 41°42′20″N 20°57′37″E / 41.70556° СГШ; 20.96028° ИГД / 41.70556; 20.96028Координати: 41°42′20″N 20°57′37″E / 41.70556° СГШ; 20.96028° ИГД / 41.70556; 20.96028
Основни податоци
Место Србиново
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Самоковархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Србиново. Претставува средновековна рударска населба. Се наоѓа на 3,3 км западно од селото, во непосредната близина на утоката на Падалишка во Србиновска Река, во подножјето на Ѓоновичко Кале, каде се среќава згура од топена железна руда, како и грамади од кршен камен, покривни ќерамиди и остатоци од интензивна обработка на железна руда. Топонимот упатува на ковачница.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069