Секавец
Секавец is located in Грција
Секавец
Секавец (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Област Централна Македонија
Округ Сер
Општина Макиаис
Надморска височина 11
Географска широчина 41° 01' 60"
Географска должина 23° 22' 01"

Секавец (или Сjaкавец, Саковча, Сјакавче) — село во Серско, Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа на 20 километри западно од градот Сер и на 17 километри северно од Нигрита, во североисточното подножје на Богданската Планина.

ИсторијаУреди

На 28 декември 1926 година селото било преименувано во Ливадохори (грчки: Λιβαδοχώρι).[1]

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. Sakaftsia -- Livadochori, Institute For Neohellenic Research