Црква „Св. Троица“ - Секавец

црква во Нигритско, Серско

Света Троица (грчки: Αγίας Τριάδος) — црква во селото Секавец, Нигритско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Претставува парохиски храм.[1]

Света Троица
Αγίας Τριάδος
Карта
41°1′22.7″N 23°21′50.5″E / 41.022972° СГШ; 23.364028° ИГД / 41.022972; 23.364028
МестоСекавец, Нигритско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1960-ти
Управа
Архијерејско намесништвоНигритско
ЕпархијаСерско-нигритска

Црквата е изградена во 1960-тите. Осветен е во 1970 г. од митрополитот Константин Серско-нигритски. Во 2003 г. е придодадена припрата на запад.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Αγίας Τριάδος“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 26 октомври 2019.