Сер Томас Шон Конери (роден 25 август 1930- 31 октомври 2020), подобро познат како Шон Конери — шкотски глумец.

Шон Конери
Шон Конери, 1999
Роден(а)Томас Шон Конери
ЗанимањеГлумец, продуцент
Активен1954–до денес
СопружникДиане Киленто (1962–1973)
Мишелин Рокјубран (1975–до денес)

Животопис

уреди

Работел различни работи и учестувал на натпревари во телоградба пред да го направи своето деби во Лондон во хоророт на Јужен Пацифик (1951). По неколку мали улоги, настапил како Џејмс Бонд во филмската верзија на Доктор Но на Ијан Флеминг (1962) и го играл тајниот агент 007 во шест други филмови (Од Русија со љубов, Goldfinger, Thunderball, Се живее само двапати, Дијамантите се вечни и Никогаш не вели никогаш). Одличен, карактерен глумец, како и повеќегодишен секс-симбол, играл во филмови како The Man Who Would Be King (1975), Името на розата (1986), Недопирливите (1987, Оскар), Индијана Џонс и крстоносните војни (1989) и The Russia House (1990).[1]

Наводи

уреди
  1. Британика Енциклопедиски Речник. Топер, МПМ, 2005, Книга 5,стр. 50