Пазарлар (грчки: Αγορά, Агора)[2] — село во Општина Доксат во Драмски округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Пазарлар
Αγορά
Црква во селото
Црква во селото
Пазарлар is located in Грција
Пазарлар
Пазарлар
Местоположба во областа
Пазарлар во рамките на Доксат (општина)
Пазарлар
Местоположба на Пазарлар во Општина Доксат и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°7′N 24°18′E / 41.117° СГШ; 24.300° ИГД / 41.117; 24.300
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругДрамски округ
ОпштинаДоксат
Општ. единицаДоксат
Надм. вис.&10000000000000260000000260 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно101
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Селото се наоѓа на 16 километри источно од градот Драма и на 10 километри североисточно од Доксат.

Селото се наоѓа на надморска височина од 260 метри.

Историја уреди

Отоманско Царство уреди

Селото во текот на XIX век се наоѓало во Драмската каза во составот на Отоманското Царство. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година, селото имало 180 Турци[3].

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. На пописот од 1913 година биле евидентирани 315 жители[4].

Според Лозанскиот договор потпишан помеѓу Турција и Грција, во селото било населено грчко население од Турција, додека муслиманското население ги напуштило своите домови.

Во 1927 година, селото било преименувано во Агора [5].

Демографија уреди

Во 1928 година во селото биле сместени 72 грчки семејства со 310 лица[6]. Во 1928 година, бројот на населението бил 415 лица, додека во 1940 година селото броело 525 жители.

Селото според пописот од 1951 година броело 414 жители, на пописот од 1961 година во селото живееле 382 жители, во 1971 година имало 240 жители, во 1981 година имало 167 жители, додека во 1991 година имало 212 жители[7]. Денеска, населението на селото е 101 жител според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 525 414 382 240 167 212 101
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Αρμπατζίκ -- Αγορά
  3. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 197.
  4. Λιθοξόου, Δημήτρης. „Απαρίθμηση των κατοίκων των νέων επαρχιών της Ελλάδος του έτους 1913 - Μακεδονία“. Архивирано од изворникот 2012-07-31. Посетено на 2009-05-04.
  5. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  6. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  7. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 49.