Општина Доксат
Δήμος Δοξάτου

Црквата „Жвототворен извор“ во Органџи
Податоци
Област: Источна Македонија и Тракија
Округ: Драма
Гео. област:
Население: 15.411 (2021)
Седиште: Доксат
Нас. места: 18
Пошт. бр.: 663 00
Пов. бр.: 25210-6
Портал: doxato.gr/

Доксат (грчки: Δήμος Δοξάτου, Димос Доксату)— општина во Драмскиот округ на Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција. Административен центар е селото Доксат.

Населени места уреди

Општината Доксат е созадена на 1 јануари 2011 г. по законот „Каликратис“[1] со спојување на две стари општини: Доксат (Доксато) и Каламбак (Каламбаки).

Општинска единица Доксат уреди

 
Поранешната општина Доксат на картата на некогашниот округ Драма.

Општинската единица Доксат ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Доксат
 • Општински оддел Борен
  • село Борен (или Бурјан; Άγιος Αθανάσιος, Агиос Атанасиос)
 • Општински оддел Бунарбаши
 • Општински оддел Дизмикли
 • Општински оддел Органџи
 • Општински оддел Пазарлар

Општинска единица Каламбак уреди

 
Поранешната општина Каламбак на картата на некогашниот округ Драма.

Општинската единица Каламбак со седиште во Каламбак ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Каламбак
  • град Каламбак (или Калабак; Καλαμπάκι, Каламбаки)
 • Општински оддел Бошинос
  • село Бошинос (или Босино; Καλαμώνας, Каламонас)
 • Општински оддел Водовишта
  • село Водовишта (или Фотовишта; Αγία Παρασκευή, Агија Параскеви)
 • Општински оддел Еди Пере
 • Општински оддел Фатлија

Поранешни села уреди

На територијата на општината се наоѓа и поранешното село Химитли (Агапи).

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 5 јули 2010. Посетено на 5 јули 2010.

Надворешни врски уреди