Драма (град)

град во Егејска Македонија

Драма грчки: Δράμα — град во Драмскиот округ, Егејска Македонија, денес дел од областа Источна Македонија и Тракија во Грција. Претставува административен центар на истоимениот округ и Општина Драма.

Драма
Δράμα
Амблем на Драма
Амблем
Драма is located in Грција
Драма
Драма
Местоположба во областа
Dimos Dramas.png
Координати: 41°9′N 24°8′E / 41.150° СГШ; 24.133° ИГД / 41.150; 24.133
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругДрамски
Населби13
Управа
 • ГрадоначалникТомас Маргаритис[1]
Површина
 • Вкупна488,830 км2 (188,740 ми2)
Надм. вис.&10000000000000115000000115 м
Население (2001)[2]
 • Вкупно55.632
 • Густина0,11/км2 (0,29/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.661 00
Повик. бр.25210
Рег. таб.ΡΜ
Оваа страница се однесува на градот Драма. За други значења видете Драма (појаснување).
Драма

Име уреди

Во античко време градот бил познат со името Драбеск (Δραβήσκος). За современото име постои теорија дека потекнува од грчкиот збор Хидрама (Идрама, Ύδραμα)-хидро, т.е. вода.

Историја уреди

Во неговата околина живеало племето Едони, коишто најверојатно и го основале. Подоцна Филип II го присоединил кон македонската држава, во која останал сè до нејзинoто паѓање под римска власт. За овој период сведочи древномакедонската Драмска гробница (III век п.н.е.) пронајдена во градот. За време на Римјаните бил пазарен центар и воен логор на патот Вија Егнација.

Изглед и население уреди

Драма се наоѓа во северниот дел на Драмското Поле, кај реката Драматица или Ангиста (на грчки Αγγίτης, Ангитис) во падините на планината Боздаг (на грчки Φαλακρό,Фалакро). Градот брои 42 501 жител. Бројот на Македонците е минорен, и не изнесува повеќе од 50 до 100 луѓе.

Клима уреди

Галерија со слики уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. "Εκδηλώσεις για απελευθέρωση Δράμας" ("Events for Liberated Drama") Otenet Portal, in Greek, accessed 8 July 2009
  2. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.

Надворешни врски уреди