Органџи (Драмско)

село во Драмско, Егејска Макеоднија

Органџи (грчки: Κύργια, Кирија)[2] — село во Општина Доксат во Драмски округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Органџи
Κύργια
Црква во селото
Црква во селото
Органџи is located in Грција
Органџи
Органџи
Местоположба во областа
Органџи во рамките на Доксат (општина)
Органџи
Местоположба на Органџи во Општина Доксат и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°6′N 24°17′E / 41.100° СГШ; 24.283° ИГД / 41.100; 24.283Координати: 41°6′N 24°17′E / 41.100° СГШ; 24.283° ИГД / 41.100; 24.283
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругДрамски округ
ОпштинаДоксат
Општ. единицаДоксат
Надм. вис.&10000000000000125000000125 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно1.958
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Селото се наоѓа на 16 километри јужно од градот Драма и на 8 километри источно од Доксат.

Селото се наоѓа на надморска височина од 125 метри.

Историја уреди

Селото во текот на XIX век се наоѓало во Драмската каза во составот на Отоманското Царство.

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. На пописот од 1913 година биле евидентирани 508 жители[3].

Според Лозанскиот договор потпишан помеѓу Турција и Грција, во селото било населено грчко население од Турција, додека муслиманското население ги напуштило своите домови. Така, во 1928 г. во Органџи се заведени 775 жители. Во 1940 г. населението се накачило на 2.589 жители поради спојувањето на селото Химитли, кое станало негово маало.

Во 1953 година, селото било преименувано во Кирија[4].

Население уреди

Во 1928 година во селото биле сместени 133 грчки семејства со 565 лица[5]. Во 1928 година, бројот на населението бил 775 лица, додека во 1940 година селото броело 2589 жители.

Селото според пописот од 1951 година броело 1891 жител, на пописот од 1961 година во селото живееле 2163 жители, во 1971 година имало 1521 жител, во 1981 година имало 1640 жители, додека во 1991 година имало 2002 жители[6]. Денеска, населението на селото е 1958 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 2589 1891 2163 1521 1640 2002 1714 1958
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Αρμπατζίκ -- Άνω Κεφαλάρι
  3. Λιθοξόου, Δημήτρης. „Απαρίθμηση των κατοίκων των νέων επαρχιών της Ελλάδος του έτους 1913 - Μακεδονία“. Архивирано од изворникот 2012-07-31. Посетено на 2009-05-04.
  4. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  5. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  6. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 47.