Средно Коњари

село во Општина Петровец

Средно Коњари — село во Општина Петровец, во областа Блатија, во околината на град Скопје.

Средно Коњари
Средно Коњари во рамките на Македонија
Средно Коњари
Местоположба на Средно Коњари во Македонија
Средно Коњари на карта

Карта

Координати 41°57′28″N 21°42′53″E / 41.95778° СГШ; 21.71472° ИГД / 41.95778; 21.71472Координати: 41°57′28″N 21°42′53″E / 41.95778° СГШ; 21.71472° ИГД / 41.95778; 21.71472
Општина Петровец
Население 1.211 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 25122
Надм. вис. 250 м
Средно Коњари на општинската карта

Атарот на Средно Коњари во рамките на општината
Средно Коњари на Ризницата

Географија и местоположба уреди

Селото се наоѓа во областа Блатија, на левиот брег на реката Пчиња, на околу петнаесет километри југоисточно од општинскиот центар Петровец и на 30 километри југоисточно од градот Скопје.

Историја уреди

Подрачјето на селото е населено уште од римско време, за што сведочи наоѓалиштето Пржали сместено на 5 км источно од него.[2]

Во XIX век селото било дел од Скопската каза во Отоманското Царство.

Стопанство уреди

Население уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
19481.218—    
19531.267+4.0%
1961874−31.0%
1971842−3.7%
19811.089+29.3%
ГодинаНас.±%
1991818−24.9%
19941.102+34.7%
20021.140+3.4%
20211.211+6.2%

Според статистиката на бугарскиот етнограф Васил К’нчов (Македонија. Етнографија и статистика) од 1900 година, во Средно Коњари живееле 855 жители, од кои 820 Турци и 35 Македонци.[3]

Во 1991 година во Средно Коњари живееле 818 жители, од кои 599 Албанци, 90 Турци, 3 Роми и 410 останати.

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 1.140 жители, од кои 668 Албанци, 61 Турчин, 402 Бошњаци и 9 останати.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 1.211 жители, од кои 7 Македонци, 608 Албанци, 89 Турци, 2 Роми, 462 Бошњаци, 2 останати и 41 лице без податоци.[5]

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[6]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Лица без под. Вкупно
1948 1.218
1953 1.260 7 ... 1.267
1961 1 87 694 ... ... ... 84 874
1971 389 311 ... ... 142 842
1981 2 478 176 ... 433 1.089
1991 304 75 1 438 818
1994 599 90 3 410 1.102
2002 668 61 402 9 1.140
2021 7 608 89 2 462 2 41 1.211

Во пописните години од 1961 - 1994, најголем дел од жители, кои се запишани под останати, всушност претставуваат Бошњаци, кои во соодветните пописи немало можност за декларирање на бошњачки народ.

Родови уреди

Средно Коњари порано било турско село. Но денес преовладуваат Албанците и бошњаците во селото:

Според истражувањата од 1953 година, родови во селото биле:[7]

  • Доселеници: Еселер (27 к.), Агушлар (45 к.), Гунгалар (20 к.), Исеинлер (25 к.), Јонузлар (36 к.), Бичкалари (30 к.), Турколар (18 к.) Ќеримлери (18 к.) и Каранџалар (13 к.) првиот род е најстар во селото. Сите турски родови се доселени кон крајот на XVIII век од Мала Азија. Во последниот род се знае следното родословие: Рамадан (жив на 65 г. во 1953 година) Дурмиш-Демир-Шериф-Таир, кој се доселил од Мала Азија.

Општествени установи уреди

Самоуправа и политика уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Археолошки наоѓалишта[2]

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништв уреди

Од 1912 до 1953 година од селото се иселиле околу 100 турски семејства, и тоа во. Скопје (50 семејства), Велес (6 семејства) и во Турција (45 семејства). Иселувањето на турското население продолжило и после 1953 година и водело исклучиво кон Турција.[7]

Наводи уреди

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. 2,0 2,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 386. ISBN 9989-649-28-6.
  3. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.207
  4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  5. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  6. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат Архивирано на 10 декември 2021 г.. Државен завод за статистика.
  7. 7,0 7,1 . Трифуноски, Јован (1964). Сеоска насеља скопске котлине. Скопје. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)

Надворешни врски уреди