Брезица — село во Општина Петровец, во областа Блатија, во околината на град Скопје.

Брезица
Брезица is located in Македонија
Брезица
Местоположба на Брезица во Македонија
Координати 41°52′17″N 21°43′32″E / 41.87139° N; 21.72556° E / 41.87139; 21.72556Координати: 41°52′17″N 21°43′32″E / 41.87139° N; 21.72556° E / 41.87139; 21.72556
Општина Петровец
Население 13 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1043
Шифра на КО 25015
Надм. вис. 698 м
Брезица на општинската карта
Брезица во Општина Петровец.svg

Атарот на Брезица во рамките на општината
Commons-logo.svg Брезица на Ризницата

Географиja и местоположбаУреди

Брезица се наоѓа во западното подножје на Градиштанска Планина на надморска висина од 698 метри. Вкупната површина на селскиот атар изнесува 11,7 км2, од на обработливо земјиште припаѓаат 147 ха, на пасишта 329 ха и на шуми 661 ха.[1]

ИсториjaУреди

Според некои документи Брезица постоела уште пред IX век.

СтопанствоУреди

Земјоделство, сточарство, живинарство, пчеларство и др.

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К’нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Брезица живееле 350 жители, сите Македонци.[2]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Брезица имало 400 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

По налетот на масовното мигрирање село-град, Брезица останала скоро без жители. Така според пописот во 1994 година во селото имало 9, додека според пописот од 2002 година во селото живеат 13 жители, сите Македонци. Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 13 жители, сите Македонци.[4]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[5]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 350[2] 400[3] 372 357 189 87 29 25 9 13

РодовиУреди

Брезица e македонско село.

Според истражувањата од 1951 година, родови во Брезица се:

  • Староседелци и доселеници со непознато потекло: Ѓоревци (2 к.), Стевовци (1 к.), Филиповци (4 к.), Мусовци (1 к.), Дудиновци (3 к.), Малиновци (2 к.), Гусларовци (1 к.), Тошевци (1 к.), Јовановци (2 к.), Стамболџијовци (1 к.), Уњеровци (2 к.), Бокчевци (1 к.), Гроздановци (1 к.), Вренковци (1 к.), Мајсторовци (3 к.), Бунгуровци (1 к.), Милошевци (1 к.), Кендеровци (1 к.), Зрзо (1 к.), Трајановци (3 к.), Масларовци (3 к.), Спасевци (2 к.), Мичевци (1 к.) и Митревци (1 к.)[6]

Општествени установиУреди

Месна заедница на с.Брезица

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Манастир св.Петка - св.Недела и црква св.Троица. Во селото постои водоводен систем изграден пред 2000 г. Постојат и три јавни селски чешми, четири улици, извиднички дом.

Редовни настаниУреди

Секоја година на 7ми и 8ми август во Брезица се собираат некогашните жители по повод Света Петка - Света Недела. На крајот од селото има два манастира едниот Света Петка другиот Света Недела. Има музика и мини панаѓур. Тоа се деновите кога Брезица повторно живнува како некогаш.

Исто така во селото се слави и 2 август по старата изрека "Свети Илија" - славниот Илинден од 1903 година. Во селото се слави и 31.01 секоја година, славата е зимски Свети Атанас кој се слави и пошироко во околните населени места.

ЛичностиУреди

Панче Трајковски, Благоја Смилевски, Симо Божиновски, членови на селско — црковниот одбор како и многубројни луѓе во минатото.

Култура и спортУреди

Извиднички дом "Јадран".

ИселеништвоУреди

Постои село - град на жалост.

НаводиУреди

  1. „Населени места“. Општина Петровец. 3 февруари 2009. Посетено на 2010-07-22.
  2. 2,0 2,1 Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.207
  3. 3,0 3,1 D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.114-115.
  4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  5. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  6. Трифуноски, Јован (1964). Сеоска насеља скопске котлине. Скопје.

Надворешни врскиУреди