Ќојлија

село во Општина Петровец


Ќојлија — село во Општина Петровец, во областа Блатија, во околината на град Скопје.

Ќојлија
Ќојлија is located in Македонија
Ќојлија
Местоположба на Ќојлија во Македонија
Координати 41°56′43.7″N 21°37′42.7″E / 41.945472° СГШ; 21.628528° ИГД / 41.945472; 21.628528Координати: 41°56′43.7″N 21°37′42.7″E / 41.945472° СГШ; 21.628528° ИГД / 41.945472; 21.628528
Општина Петровец
Население 400 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 25031
Надм. вис. 230 метри м
Ќојлија на општинската карта
Ќојлија во Општина Петровец.svg

Атарот на Ќојлија во рамките на општината
Commons-logo.svg Ќојлија на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Ќојлија се наоѓа во областа Блатија, во крајниот северозападен дел на територијата на Општина Петровец. Селото брои околу 400 жители, се наоѓа на надморска височина од 230 метри и од градот Скопје е оддалечено 16 километри.Ќојлија денес е мешано муслиманско село, албанско-бошњачко, но во минатото било православно-муслиманско со македонско и турско население.

ИсторијаУреди

На крајот од XIX век Ќојлија било село во Скопската каза на Отоманското Царство. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. во Ќојли живееле 78 Македонци-христијани и 24 Турци.[1][2]

На почетокот од XX век целото христијанско население на селото потпаднало под врховенството на Бугарската егзархија. По податоци на егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 г. во Ќојлија имало 120 Македонци под егзархијата.[3]

НаселениеУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 400 жители, од кои 215 Бошњаци, 179 Албанци, 2 Македонци, 1 Ром и само 3 останати. Следува табела на националната структура на населението[4]

Националност Вкупно
Македонци 2
Турци 0
Роми 1
Албанци 179
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 215
останати 3

Во минатото селото било населено со Турци кои се иселиле во Турција во текот на педесеттите и шеесеттите години на ХХ век.

РодовиУреди

Ќојлија денес е мешано муслиманско село, албанско-бошњачко, но во минатото било православно-муслиманско со македонско и турско население.

Според истражувањата од 1953 година, родови во селото биле:

Македонски

  • Доселеници: Колевци (7 к.), Кузмановци (5 к.) и Богдановци (4 к.) потекнуваат од заеднички предок кој се викал Креме. Тој се доселил во селото од прилепско. Тука Креме добил земја и се населил пред повеќе од 280 години. Тој имал тројца синови Петко, Богдан и Ѓорго; Ѓорговци (11 к.) потекнуваат од домазет доселен од селото Миладиновци. И таму биле доселени однекаде. Домазетот влегол во изумрениот по машка линија род Ѓорговци (еден од синовите на Креме); Чачанковци (3 к.) доселени биле од селото Морани; Шоповци (2 к.) доселени се од кумановското село Орашац. Овде се доселиле браќата Веселин и Каравилко. Го знаат следниот родослов: Саздо (жив на 66 год. во 1953 година) Стојан-Мице-Веселин, кој се доселил во брат му; Трајкови или Клинчаровци (1 к.) доселени биле од селото Миладиновци, и таму биле доселени однекаде.

Турски

  • Доселеници: Исмаиловци (2 к.) биле најстар турски род во селото. Овде живееле од првата половина на 19 век. Потеклото им е од Мала Азија. Не се знае каде живееле пред да се населат во селото; Дураковци (4 к.) доселени биле од селото Миладиновци. Потекнувале од предокот Мустафа, Го знаеле следниот родослов: Таир (жив на 50 год. во 1953 година) Асан-Дурак-Мустафа, кој се доселил од соседното Миладиновци. Припаѓале на групата Коњари: Сулејмановци (6 к.) доселени биле од велешкото село Иванковци. Таму имале роднини, по потекло биле Јуруци. Го знаеле следното родословие: Муарем (жив на 50 год. во 1953 година) Ајдин-Алил, кој се доселил во селото; Ујлија (1 к.) они потекнувале од предок Албанец, кој се доселил од селото Чифлик, овде се оженил со Турчинка и во куќата се говори турски. Во Чифлик овој род припаѓал на истоимениот род, кој бил по потекло од фисот Бериша во северна Албанија.[5]

ИселеништвоУреди

Македонското и турското население е иселено во Скопје, Турција и некои околни села (посебно македонското население).[5]

НаводиУреди

  1. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  2. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.207
  3. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.114-115.
  4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  5. 5,0 5,1 . Трифуноски, Ф. Јован. „Скопско поле“. Скопје, 1955. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: others (link)

Надворешни врскиУреди