Летевци — село во Општина Петровец, во областа Блатија, во околината на град Скопје.

Летевци
Летевци МК.jpg

Глетка на куќи во Летевци

Летевци is located in Македонија
Летевци
Местоположба на Летевци во Македонија
Координати 41°50′57″N 21°42′15″E / 41.84917° N; 21.70417° E / 41.84917; 21.70417Координати: 41°50′57″N 21°42′15″E / 41.84917° N; 21.70417° E / 41.84917; 21.70417
Општина Петровец
Население 10 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 451 м
Летевци на општинската карта
Летевци во Општина Петровец.svg

Атарот на Летевци во рамките на општината
Commons-logo.svg Летевци на Ризницата

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во областа Блатија, на левиот брег на реката Пчиња, оддалечено 35 километри јужно од Скопје и 20 километри јужно од општинскиот центар Петровец.

ИсториjaУреди

Селото се споменува во турските пописни дефтери од 1467/68 година, како дел од Скопскиот Вилает и имало 28 христијански семејства.[1]

СтопанствоУреди

Населението, повратниците и повремените жители најмногу се занимаваат со сточарство, со одгледување на говеда - крави од видот ридска буша и кози, за што постојат многу поволни услови од бројните ливади и нискостеблеста шума, како и посеви со јачмен.

НаселениеУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Летевци живееле 150 жители, сите Македонци.[2]

Според пописот од 2002 година, во Летевци живеат само 6 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажан бројот на жители низ сите пописни години:[4]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 150[2] 135 118 102 30 16 7 8 6

РодовиУреди

Селото Летевци во целост е населено со македонски православни христијански родови. Најголем дел од населението потекнува од староседелски родови кои се преселиле од пределот Старо Село и го основале Летевци, а тоа се родовите: Трајановци и Димовски кои слават Воведение на Пресвета Богородица, Дуковци и Ивковци кои слават Св. Архангел, Миајлевци со старо презиме Ристевци, Митковци, Куртовци и Јанковци кои слават Свети Никола.[5]. Доселенички род се Спасовски кои слават Св. Архангел, а се доселиле од околината на Кратово кои по Првата светска војна најпрвин се доселиле во велешкото село Иванковци, а во 1949 година се доселиле во Летевци[5].

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Турски документи за историјата на македонскиот народ кн.4, Методија Соколоски, д-р Александар Стојановски, Скопје 1971, стр.500
  2. 2,0 2,1 Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.207
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. 5,0 5,1 Трифуноски Јован. „Сеоска насеља Скопске котлине - развитак села, порекло становништво и привредне одлике“. Петти дел. Скопје, 1964 г. стр. 80-81

Надворешни врскиУреди