Сабах е малезиска држава која е сместена во северниот дел на островот Борнео. Таа е втора по големина држава во Малезија веднаш после Саравак, со која се граничи на југозапад. На југ се граничи со индонезиската покраина Источен Калимантан. Главен град е Кота Кинабалу, порано попознат како Џеселтон. Сабах е познат како Sabah, negeri di bawah bayu, што значи 'Сабах, земја под ветрот', поради блискоста на тајфуните кои се честа појава на Филипините.

Flag of Malaysia.svg
Држави и територии на Малезија
Сабах
Flag of Сабах Coat of arms of Сабах
Знаме Грб
Мото: Sabah Maju Jaya
Химна: Sabah Tanah Airku
Местоположба на Сабах
Главен град Кота Кинабалу
Владеачка партија Barisan Nasional
 - Гувернер Ахмадшах Абдулах
 - Шеф Министер Муса Аман
Историја  
 - Брунеи Султанат 16th century 
 - Сулу Султанат 1658 
 - Британски Северен Борнео 1882 
 - Јапонска окупација 1941-1945 
 - Британска контрола 1946 
 - Анексија од Малезиска страна 1963 
Површина
 - Вкупно 76,115 km²
Население
 - 2000 пресметка 2,449,389
 - Густина 32.2/km²
ИЧР  (2000) 0.729 (medium)
Повикувачки број 087a
088b
089c
Поштенски број 88xxx to 91xxx
Автомоб. Таблички SA1
SB2
SD3
SK4
SS5
ST6
SU7
SG8
Портал: http://www.sabah.gov.my

Спор помеѓу Малезија и ФилипинитеУреди

Статусот на малезиска држава или порано позната како како Северен Борнео е оспорен од страна на Филипините. Тие сметаат дека имаат право на оваа територија, бидејќи во 1450 година на сегашната територија Сабах и Автономниот Муслимански Регион Минданао на Филипините постоела филипинска држава која се викала Сулу Султанат. Тој султанат ги опфаќал тие територии и Филипините ги сакаат назад.

Надворешни врскиУреди

Држави и федерални територии на Малезија  
Држави:   Кедах |   Келантан |   Малака |   Негери Сембилан |   Паханг |   Перак |   Пенанг |   Перлис |   Сабах |   Саравак |   Селангор |   Теренгану |   Џохор
Федерални територии:   Куала Лумпур |   Лабуан |   Путраџаја


  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли