02°55′N 101°40′E / 2.917° СГШ; 101.667° ИГД / 2.917; 101.667 Путраџаја (јави: ڤوتراجاي, Putrajaya) е плански град сместен јужно од Куала Лумпур, кој претставува Федерална територија на Малезија. Неколку малезиски федерални министерства се пренесени во овој град.

Путраџаја
Putrajaya

ڤوتراجاي
Поглед на Путраџаја Putrajaya
Знаме на Путраџаја PutrajayaАмблем на Путраџаја Putrajaya
Амблем
Гесло: Bandar raya Taman, Bandar raya Bestari
(македонски: Градот градина, Паметниот град)
Локација во Малезија
Локација во Малезија
Координати: 2°55′00″N 101°40′00″E / 2.91667° СГШ; 101.66667° ИГД / 2.91667; 101.66667
ЗемјаМалезија
ДржаваВилајах Персекутуан
Основан1995, 19 октомври
Влез во
Федералната
Територија
2001, 1 февруари
Управа
 • Управуван одПербаданан Путраџаја
Putrajaya Corporation
 • ПретседателСамсудин Осман
Површина
 • Вкупна46 км2 (18 ми2)
Население (2007 (проценка))
 • Вкупно50,000
Час. појасMST (UTC+8)
 • Лето (ЛСВ)Not observed (UTC)
Мреж. местоhttp://www.ppj.gov.my/
Mean solar timeUTC+06:46:40

Гратот е именуван по првиот малезиски премиер, Тунку Абдул Рахман Путра. Во малајскиот јазик, санскритските зборови "Путра" значи син додека "Џаја" значи успех.

Градот е изграден потполно несразмерен со бројот на жителите и има многу мостови кои го поврзуваат истоименото езеро.

Иако како и во цела Малезија етничката структура на населението е доста мултикултурна со малајци, кинези, индијци и евроазијци, во Путраџаја е силно врежан модерниот арапски стил на архитектура. Во градот постојат повеќе традиционални арапски градби, отколку модерни малајски, кинески и индиски градби, поради што градот потесетува на некој главен град на Персискиот Залив. Некои малајци сметаат дека потребно е да се изгради и "Чајна Таун" и "Литл Индија" за да се задоволат сите вкусови.

На западот се наоѓа Киберџаја, кој претставува кибер град, кој е поврзан со Мултимедиа Супер Коридорот, кој се наоѓа помеѓу Куала Лумпур и Меѓународниот аеродром Куала Лумпур.

Галерија

уреди

Надворешни врски

уреди