2°30′N 113°15′E / 2.500° СГШ; 113.250° ИГД / 2.500; 113.250


Држави и територии на Малезија
Саравак
سراوق
Sarawak
Flag of Sarawak Coat of arms of Sarawak
Знаме Грб
Мото: Bersatu, Berusaha, Berbakti
(Единство, напор, должност)
Химна: Ibu Pertiwiku
Местоположба на Sarawak
Местоположба на Sarawak
Главен град Кучинг
Владеачка партија Barisan Nasional
 - Јанг ди-Пертуа Негери Абанг Мухамад Салахудин
 - Кетуа Ментери Абдул Тауб Махмуд
Историја  
 - Брунејски Султанат 19ти век 
 - Династија Брук 1841 
 - Јапонска окипација 1941-1945 
 - Британска контрола 1946 
 - Влез во Малезија 1963 
Површина
 - Вкупно 124,450 km²
Население
 - 2007 пресметка 2.500.000
 - Густина 19.1/km²
ИЧР  (2000) 0.757 (среден)
Повикувачки број 082a
083b
084c
085d
086e
Поштенски број 93xxx до 98xxx
Автомоб. Таблички QA & QK1
QB²
QC³
QL4
QM5
QP6
QR7
QS8
QT9
QSG10
Портал: http://www.sarawak.gov.my
a За Кучинг
b За Сериан
c За Сибу
d За Сри Аман
e За Сарикеи
f За Мири
g За Бинтулу
h За Капит
i За Лимбанг
j За Лавас
k За Маруди

1 Кучинг
² Сри Аман
³ Кота Самарахан
4 Лимбанг
5 Мири
6 Капит
7 Сарикеи
8 Сибу
9 Бинтулу
10 Саравашки владини возила

Саравак (јави: سراواك) (код: SWK) — една од двете малезиски држави на островот Борнео. Сместен е во северозападниот дел. Познат е и по името Буми Кењаланг (‘Земја на клунорозите’). Саравак воедно е и најголемата малезиска држава.

Главен град е Кучинг со вкупно население од 579.900 (2006 попис). Поголеми градови се Сибу (нас. 254.000), Мири (нас. 263.000) и Бинтулу (поп. 176.800). Според последниот попис (31 декември 2006), Саравак брои 2.357.500 жители. Државата е доста мултикултурна и брои повеќе од 30 (не-малајски) домородни народи. Мнозинството од населението е немуслиманско.

На 22 јули 1963 на Саравак и беше и официјално одобрено независноста[1] и со тоа влезе директно во Федерацијата на Малезија на 16 септември 1963, со мал отпор на некои делови од населението. Саравак исто така била и своевидна точка на вриење за време на индонезиско-малезискиот судир помеѓу 1962 и 1966 година.

Наводи

уреди
  1. Бернама (2008-07-22). „Reflect On Past Leaders' Struggles, Says Taib“. Посетено на 2008-07-24.[мртва врска]
 
Клунорог, птицата по која Саравак е наречен

Напредно читање

уреди
  • Gudgeon, L. W. W. (1913), British North Borneo. Лондон, Adam and Charles Black.
  • Runciman, Steven (1960). The White Rajahs: A History of Sarawak from 1841 to 1946, Cambridge University Press.
  • Chin, Ung Ho (1997), Chinese Politics in Sarawak: A Study of the Sarawak United People's Party (SUPP), (Kuala Lumpur, New York : Oxford University Press, 1997) (ISBN 983-56-0039-2).
  • Barley, Nigel (2002), White Rajah, London, Brown Little/Abacus.
  • Cramb, R. A. (2007), Land and Longhouse: Agrarian Transformation in the Uplands of Sarawak, Hawaii University Press
  • Julitta Lim Shau Hua: „Pussy's in the well“ : Japanese occupation of Sarawak, 1941 - 1945. Research and Resource Centre SUPP Headquarters, Kuching 2006, ISBN 983-41998-2-1
  • Brooke, Sylvia (The last Ranee of Sarawak), (1970), Queen of the Headhunters. William Morrow Co.
  • Palmer, Gladys, (1929) Relations & Complications. Being the Recollections of H.H. The Dayang Muda of Sarawak. Foreword by T.P. O'Connor. Ghost-written by Kay Boyle. London, John Lane Co.
  • Urmenyhazi, Attila (2007) DISCOVERING NORTH BORNEO, A travelogue on Sarawak & Sabah by the author-graphic designer-publisher. National Library of Australia, record ID: 4272798.

Надворешни врски

уреди