Кондово — село во Општина Сарај, во околината на градот Скопје. До 2004 година, селото претставувало административно седиште на поранешната истоимена општина, која била споена со Општина Сарај.

Кондово
Кондово is located in Македонија
Кондово
Местоположба на Кондово во Македонија
Координати 42°0′42″N 21°18′48″E / 42.01167° N; 21.31333° E / 42.01167; 21.31333Координати: 42°0′42″N 21°18′48″E / 42.01167° N; 21.31333° E / 42.01167; 21.31333
Општина Coat of arms of Saraj Municipality.svg Сарај
Население 3.384 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1064
Надм. вис. 275 м. м
Кондово на општинската карта
Кондово во Општина Сарај.svg

Атарот на Кондово во рамките на општината
Commons-logo.svg Кондово на Ризницата

Географиja и местоположбаУреди

Кондово се наоѓа во западните предели на Скопската Котлина, во близина на Скопје. Селото е северно од Вардар и Сарај.

ИсториjaУреди

Кон крајот на XIX век Кондово било село како дел од Скопската каза на Отоманското Царство. Како село со албанско население било означено од страна на Леонард Шулце Јена во 1927 година.[1] Исто така, слични податоци дава и Афанасиј Селишчев во 1929 година.[2]

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Кондово живееле 85 жители, сите Албанци.[3]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 3.384 жители и претставува едно од најголемите албански села во околината на Скопје. Следува табела на националната структура на населението:[4]

Народ Вкупно
Македонци 15
Албанци 3.222
Турци 23
Роми 0
Власи 0
Срби 1
Бошњаци 81
останати 42

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[5]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 85[3] 331 368 451 797 1.857 2.890 3.384

ЛичностиУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927
  2. Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929.
  3. 3,0 3,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900.
  4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  6. "Заврши доказната постапка против осомничените за убиство и за прекин на изборите во Кондово". Посетено на 2011-02-19.
  7. "Список на пратеници". Собрание на Македонија. Посетено на 2012-05-10.

Надворешни врскиУреди