Тутин — градска населба во Србија, во општината Тутин, во Рашкиот Округ. Според пописот од 2011 година во Србија, во Тутин живееле 10.094 жители.

Тутин
Доње Дмитрово
Град
Знаме на Тутин
Тутин is located in Србија
Тутин
Тутин
Србија
Координати: 42°59′00″N 20°20′00″E / 42.98333° СГШ; 20.33333° ИГД / 42.98333; 20.33333Координати: 42°59′00″N 20°20′00″E / 42.98333° СГШ; 20.33333° ИГД / 42.98333; 20.33333
ДржаваРепублика Србија
ОкругРашки Округ
ОпштинаОпштина Тутин
Надм. вис.&10000000000000867000000867 м
Население (2011)
 • Вкупно10,094
ДемонимСписок на луѓе од Тутин
Часовен појасUTC+1
 • Лете (ЛСВ)UTC+2 (UTC)
020+36320
Рег. таб.ТТ
Мреж. местоwww.tutin.rs

Географија уреди

Тутин се наоѓа на надморска височина 867 метри во централниот дел на Рашкиот Округ, кој во тој дел на државата се нарекува Санџак, во Општина Тутин. Населбата се граничи на север со Дубово, на исток со Митрова, на југоисток со Жупа, на југозапад со Северен Кочарник и на запад и северозапад со Лукавица. Иако Тутин има големо влијание врз блиската населба Веље Поље, не се граничи со него.

Клучно влијание врз климата на Тутин е дека урбаниот дел се наоѓа во котлина опкружена со ридови, па населбата Тутин има поблага зима од околните населби.

Историја уреди

Тутин припаѓа на релативно помладите, односно доцна формираните населби. Се вбројува во редот на дваесетината што настанале во втората половина на шеснаесеттиот до крајот на XVIII век. Сите села околу него имаат многу подолга традиција и претходна историја. Првото спомнување на Штавица е во писмото на монасите Павле и Дамјан, кои минатото ги обиколувале христијанските земји под Турците, поминале во овој крај и испратиле извештај до папата во 1557 година. Документот се однесувал на Штавичкиот Басен, со тоа и Штавица, но Тутин не бил спомнат во него и сè уште е непозната. Тоа е затоа што неколку населени места во Србија имаат исто име, а бидејќи е со словенско потекло, сигурно е дека означува симбол. Постојат неколку легенди за името Тутин.[1][2][3][4]

Една од нив е поврзана со Хусеин-капетан Градашчевиќ, борец против Турците, кој овде „протатнил“ (тутањ) со војската во 1831 година на пат од Босна до Косово. Тутин тогаш се викал Доња Дмитрова (Доња Митрова). Првиот познат пишан документ за името Тутин, село со седум куќи, се наоѓа во патописот на Англичанките Мјур Макензи и А. П. Ирби од 1868 година. година. Тие, со придружба на пропатување од Нови Пазар до Рожае и Пеќ, преноќиле во Тутин, село со 7 куќи каде гостопримство им дале во аганската куќа Хамзагиќ. Ова не значи дека тогаш бил создаден Тутин и го добил името. До 1912 година, Тутин бил мало село со 20 куќи. Во 1920-тите години, населбата значително се развила, имало: јавни згради, здравствени станици, училишта и продавници.

Демографија уреди

Поврзано уреди

Литература уреди