Отвори го главното мени

Беране е еден од најголемите градови во северниот дел на Црна Гора. Седиште е на една од најголемите мултинационални и мултирелигиски општини во државата. Сместен е на реката Лим со што го прави дел од регионот Санџак. Името доаѓа од турскиот збор "eдна куќа". Населението на градот изнесува 11,073. Општината, пак, брои 28,315 жители.

Беране
Berane
Град
Berane 2.jpg
Грб на Беране
Грб
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Montenegro" nor "Шаблон:Location map Montenegro" existsЛокација на картата
Координати: 42°50′ СГШ; 19°52′ ИГД / 42.84° СГШ; 19.86° ИГД / 42.84; 19.86Координати: 42°50′ СГШ; 19°52′ ИГД / 42.84° СГШ; 19.86° ИГД / 42.84; 19.86
Држава Црна Гора
Founded1862
Settlements66
Управа
 • ГрадоначалникДрагослав Шќекиќ
Површина
 • Вкупна717 км2 (277 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно11.073
 • Густина49/км2 (130/ми2)
 • Општина28.315
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Поштенски број84300
Повикувачки број+382 51
ISO 3166-2:MEME-03
Регистарски таблициBA
Мреж. местоhttp://www.berane.me/