Глумово

село во Општина Сарај

Глумово — село во Општина Сарај, во околината на градот Скопје.

Глумово
Глумово 01.jpg

Поглед на селото Глумово со отворот на клисурата Матка во позадината

Глумово is located in Македонија
Глумово
Местоположба на Глумово во Македонија
Координати 41°58′46″N 21°18′15″E / 41.97944° СГШ; 21.30417° ИГД / 41.97944; 21.30417Координати: 41°58′46″N 21°18′15″E / 41.97944° СГШ; 21.30417° ИГД / 41.97944; 21.30417
Општина Coat of arms of Saraj Municipality.svg Сарај
Население 1.683 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 25048
Надм. вис. 919 м
Глумово на општинската карта
Глумово во Општина Сарај.svg

Атарот на Глумово во рамките на општината
Commons-logo.svg Глумово на Ризницата
Свадбари во Глумово, 1920-ти.

Географија и местоположбаУреди

Селото Глумово се наоѓа на левиот брег на Треска, по излезот на клисурата Матка.

ИсторијаУреди

Кон крајот на XIX век Глумово било село како дел од Скопската каза на Отоманското Царство.

Според податоците на бугарскиот публицист Васил К’нчов, селото во 1900 година имало 210 жители, од кои 180 жители Албанци муслимани и 30 Македонци христијани.[1]

Како село со албанско население било означено и од страна на Леонард Шулце Јена во 1927 година.[2]

Исто така, слични податоци дава и Афанасиј Селишчев во 1929 година.[3]

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 1.683 жители. Следува табела на националната структура на населението[4]

Националност Вкупно
Македонци 4
Албанци 1.646
Турци 1
Роми 0
Власи 0
Срби 1
Бошњаци 28
останати 3

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[5]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 210[1] 506 574 700 ... ... ... ... 1.683

РодовиУреди

Глумово е албанско село.

Според истражувањата од 1940-тите родови во селото се:

ЛичностиУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900.
  2. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927
  3. Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929.
  4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  6. Трифуноски, Јован (1954). Скопски Дервен. Белград: Српски етнографски зборник.

Надворешни врскиУреди