Грчец

село во Општина Сарај


Грчец — село во Општина Сарај, во околината на градот Скопје. Според пописот од 2002 година, селото имало само 1 жител, чија бројка е според Државниот завод за статистика, кои ги бројат жителите согласно катастарските атари.

Грчец
Грчец is located in Македонија
Грчец
Местоположба на Грчец во Македонија
Грчец на интерактивна карта

Координати 41°59′17″N 21°19′49″E / 41.98806° СГШ; 21.33028° ИГД / 41.98806; 21.33028Координати: 41°59′17″N 21°19′49″E / 41.98806° СГШ; 21.33028° ИГД / 41.98806; 21.33028
Општина Coat of arms of Saraj Municipality.svg Сарај
Население 1 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 25063
Надм. вис. 394 м
Грчец на општинската карта
Грчец во Општина Сарај.svg

Атарот на Грчец во рамките на општината
Commons-logo.svg Грчец на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Селото е дел од Општина Сарај, во близина на Скопје. Селото е оддалечено околу 10 км од Скопје и се наоѓа на планината Водно. Грчец е составено од две маала, Горни Грчец се наоѓа на Водно, а Долни Грчец во близина на Треска, поточно Матка.

Во северниот дел на Долен Грчец, крај свиокот на Треска се наоѓа маалото Чичино Село.

ИсторијаУреди

Кон крајот на XIX век Грчец било село како дел од Скопската каза на Отоманското Царство. Според податоците на бугарскиот публицист Васил К’нчов, селото во 1900 година имало 95 жители Албанци муслимани.[1] Како село со албанско население било означено и од страна на Леонард Шулце Јена во 1927 година.[2] Исто така, слични податоци дава и Афанасиј Селишчев во 1929 година.[3]

ДемографијаУреди

Според пописот од 2002 година, Грчец има 1 жител Македонец.

РодовиУреди

Грчец е албанско село.

Според истражувањата од 1951 година, родови во селото биле:

  • Доселеници: Арцика (14 к.), Уколар (12 к.), Гаџалар (34 к.) и Врескало (28 к.) споменатите родови потекнуваат од предци доселени на почетокот од XIX век од Горна Река. Во селото Кракорница постои род Врескало. Од нив е родот Врескало во Грчец.[4]

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалишта[5]

ЛичностиУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900.
  2. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927
  3. Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929.
  4. Трифуноски, Јован (1964). Сеоска насеља скопске котлине. Скопје.
  5. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 370. ISBN 9989-649-28-6.

Надворешни врскиУреди