Класика де Сан Себастијан 2012

Класика де Сан Себастијан 2012 било 32. издание на Класика де Сан Себастијан, еднодневна велосипедска трка. Била одржана на 14 августр 2012 на растојание од 234 километри, започнувајќи и завршувајќи во Сан Себастијан, во Баскија, Шпанија. Била 21. трка од сезоната 2012 во Светската турнеја.

Класика де Сан Себастијан 2012
Светска турнеја UCI 2012, трка 21 од 29
Детали за трката
Date 14 август 2012
Растојание 234 км
Време 5ч 55' 34" (24,54 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Луис Леон Санчез (Шпанија) (Рабобанк)
Втор  Сајмон Геранс (Австралија) (Орика-ГринЕЏ)
Трет  Џани Мерсман (Белгија) (Лото-Белисол)
2011
2013

Трката била освоена по вторпат за три година од возачот на Рабобанк Луис Леон Санчез, откако направил напад во подножјето на Алто де Аркале.[1] Второпласиран бил возачот на Орика-ГринЕЏ Сајмон Геранс,[2] додека Џани Мерсман го заокружил подиумот, завршувајќи на третото место за Лото-Белисол.[3][4]

ЕкипиУреди

Бидејќи Класика де Сан Себастијан е дел од Светската турнеја, сите 18 UCI ProTeam екипи биле повикани автоматски и се обврзани да испратат свој состав. Две други екипи – Андалусија и Каха Рурал-Сегурос РГА – биле дополнителни на трката и со тоа се создала главната група од 20 екипи.

Екипите кои настапиле на трката биле:[5]

РезултатиУреди

[6]

Велосипедист Екипа Време Светска турнеја UCI
бодови
1   Луис Леон Санчез (ШПА) Рабобанк 5ч 55' 34" 80
2   Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ + 7" 60
3   Џани Мерсман (БЕЛ) Омега Парма-Лото + 7" 50
4   Кристоф ле Мевел (ФРА) Гармин-Шарп + 7" 40
5   Бауке Молема (ХОЛ) Рабобанк + 7" 30
6   Мауро Сантамброџо (ИТА) БМЦ Рејсинг Тим + 7" 22
7   Мадс Кристенсен (ДАН) Тим Саксо Банк-Тинкоф Банк + 7" 14
8   Хоаким Родригез (ШПА) Катјуша + 7" 10
9   Хавиер Флоренсио (ШПА) Катјуша + 7" 6
10   Диего Улиси (ИТА) Лампре-ИСД + 7" 2

НаводиУреди

  1. Бенсон, Даниел. „Луис Леон Санчез победил по вторпат на Сан Себастијан“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 14 август 2012 (посет. 14 август 2012 г).
  2. Санчез победил на Класика де Сан Себастијан“, „Yahoo! Eurosport“, TF1 Group, 14 август 2012 (посет. 14 август 2012 г).
  3. Санчез победил на Класика де Сан Себастијан 2012“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 14 август 2012 (посет. 14 август 2012 г).
  4. Аткинс, Бен. „Луис Леон Санчез направил успешно бегство за втора победа на Класика де Сан Себастијан“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 14 август 2012 (посет. 14 август 2012 г).
  5. „Стартна листа на Класика де Сан Себастијан 2012“. Cycling News. Future Publishing Limited. конс. 14 август 2012. 
  6. „UCI WorldTour Ranking #20 - Clasica Ciclista San Sebastian (ESP/UWT)“. Меѓународен велосипедистички сојуз. Infostrada Sports. 14 август 2012. конс. 14 август 2012.