Европско првенство во фудбал 2016 - група Е

Европско првенство во фудбал 2016 - група Е била една од шестте групи на Европското првенство 2016 и во неа се натпреварувале Белгија, Италија, Ирска и Шведска. Италија била единствениот поранешен европски шампион во оваа група, а титулата ја освоиле во 1968 година. Натпреварите се одиграле од 13 до 22 јуни 2016 година.

РепрезентацииУреди

Поз. во жребот Екипа Број на учества на
ЕП
Последно
учество
Најдобар
пласман
Ранг список на ФИФА
јуни 2016
Е1   Белгија 5-то 2000 Вицешампиони (1980) 2
Е2   Италија 9-то 2012 Победници (1968) 12
Е3   Ирска 3-то 2012 Групна фаза (1988, 2012) 33
Е4   Шведска 6-то 2012 Полуфинале (1992) 35

ТабелаУреди

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.   Италија 6 3 2 0 1 3 1 +2
2.   Белгија 6 3 2 0 1 4 2 +2
3.   Ирска 3 3 1 1 1 2 4 -2
4.   Шведска 1 3 0 1 2 1 3 -2

НатпревариУреди

Натпреварите се играат според средноевропско летно време (UTC+02:00)

Ирска - ШведскаУреди

13 јуни 2016 (2016-06-13)
18:00
Ирска   1-1   Шведска Стад де Франс, Сен Дени
Гледачи: 73,419[1]
Судија:   Милорад Мажиќ
Хулахан   48' Извештај Кларк   71' (а.г.)
 
 
 
 
 
 
 
 
Ирска
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Шведска
GK 23 Дарен Рендолф
RB 2 Шејмус Колман
CB 4 Џон О'Шеи  
CB 3 Киаран Кларк
LB 19 Роби Брејди
CM 8 Џејмс Мекарти   43'   85'
CM 6 Глен Вилан   77'
CM 13 Џеф Хендрик
AM 20 Вес Хулахан   78'
CF 14 Џонатан Волтерс   64'
CF 9 Шејн Лонг
Замени:
MF 11 Џејмс Меклеин   64'
FW 10 Роби Кин   78'
MF 7 Ејден МекГиди   85'
Селектор:
  Мартин О'Нил
 
GK 1 Андреас Исаксон
RB 2 Микаел Лустиг   45'
CB 14 Виктор Линделоф   61'
CB 4 Андреас Гранквист
LB 5 Мартин Олсон
RM 7 Себастијан Ларсон
CM 18 Оскар Левицки   86'
CM 9 Ким Калстром
LM 6 Емил Форсберг
CF 11 Маркус Берг   59'
CF 10 Златан Ибрахимовиќ  
Замени:
DF 3 Ерик Јохансон   45'
FW 20 Џон Гвидети   59'
MF 8 Албин Екдал   86'
Селектор:
Ерик Хамрен

Белгија - ИталијаУреди

13 јуни 2016 (2016-06-13)
21:00
Белгија   0-2   Италија Лумиер, Лион
Гледачи: 55,408[2]
Судија:   Марк Клатенбург
Извештај Џакерини   32'
Пеле   90+3'
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Белгија
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Италија
GK 1 Тибо Куртоа
RB 23 Лоран Симан   76'
CB 2 Тоби Алдервеирелд
CB 3 Томас Вермален
LB 5 Јан Вертонген   90+2'
CM 4 Раџа Наинголан   62'
CM 6 Аксел Витсел
RW 7 Кевин Де Бројне
AM 8 Маруан Фелаини
LW 10 Еден Азар  
CF 9 Ромелу Лукаку   73'
Замени:
FW 14 Дрис Мертенс   62'
FW 17 Дивок Ориги   73'
FW 11 Јаник Караско   76'
Селектор:
Марк Вилмотс
 
GK 1 Џанлујџи Буфон  
CB 15 Андреа Барцалји
CB 19 Леонардо Бонучи   78'
CB 3 Џорџо Кјелини   65'
DM 16 Даниеле Де Роси   78'
RW 6 Антонио Кандрева
CM 18 Марко Пароло
CM 23 Емануеле Џакерини
LW 4 Матео Дармијан   58'
CF 9 Грацијано Пеле
CF 17 Едер   75'   75'
Замени:
DF 2 Матија Де Шиљо   58'
FW 11 Чиро Имобиле   75'
MF 10 Тијаго Мота   84'   78'
Селектор:
Антонио Конте

Италија - ШведскаУреди

17 јуни 2016 (2016-06-17)
15:00
Италија   1-0   Шведска Стадион Мунисипал, Тулуза
Гледачи: 29,600[3]
Судија:   Виктор Кашаи
Едер   88' Извештај
 
 
 
 
 
 
 
 
Италија
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Шведска
GK 1 Џанлујџи Буфон     90+3'
CB 15 Андреа Барцалји
CB 19 Леонардо Бонучи
CB 3 Џорџо Кјелини
RW 8 Алесандро Флоренци   85'
CM 18 Марко Пароло
CM 16 Даниеле Де Роси   69'   74'
CM 23 Емануеле Џакерини
LW 6 Антонио Кандрева
CF 9 Грацијано Пеле   60'
CF 17 Едер
Замени:
FW 7 Симоне Ѕаѕа   60'
MF 10 Тијаго Мота   74'
MF 14 Стефано Стураро   85'
Селектор:
Антонио Конте
 
GK 1 Андреас Исаксон
RB 14 Виктор Линделоф
CB 3 Ерик Јохансон
CB 4 Андреас Гранквист
LB 5 Мартин Олсон   90'
RM 7 Себастијан Ларсон
CM 8 Албин Екдал   79'
CM 9 Ким Калстром
LM 6 Емил Форсберг   79'
CF 20 Џон Гвидети   85'
CF 10 Златан Ибрахимовиќ  
Замени:
MF 21 Џими Дурмаз   79'
MF 18 Оскар Левицки   79'
FW 11 Маркус Берг   85'
Селектор:
Ерик Хамрен

Белгија - ИрскаУреди

18 јуни 2016 (2016-06-18)
15:00
Белгија   3-0   Ирска Нов стадион во Бордо, Бордо
Гледачи: 39,493[4]
Судија:   Џунејт Чакир
Р. Лукаку   48'70'
Витсел   61'
Извештај
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Белгија
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ирска
GK 1 Тибо Куртоа
RB 16 Томас Мение
CB 2 Тоби Алдервеирелд
CB 3 Томас Вермален   49'
LB 5 Јан Вертонген
CM 6 Аксел Витсел
CM 19 Муса Дембеле   57'
RW 11 Јаник Караско   64'
AM 7 Кевин Де Бројне
LW 10 Еден Азар  
CF 9 Ромелу Лукаку   83'
Замени:
MF 4 Раџа Наинголан   57'
FW 14 Дрис Мертенс   64'
FW 20 Кристијан Бентеке   83'
Селектор:
Марк Вилмотс
 
GK 23 Дарен Рендолф
RB 2 Шејмус Колман
CB 4 Џон О'Шеи  
CB 3 Киаран Кларк
LB 17 Стивен Ворд
RM 13 Џеф Хендрик   42'
CM 6 Глен Вилан
CM 8 Џејмс Мекарти   62'
LM 19 Роби Брејди
SS 20 Вес Хулахан   71'
CF 9 Шејн Лонг   79'
Замени:
MF 11 Џејмс Меклеин   62'
MF 7 Ејден МекГиди   71'
FW 10 Роби Кин   79'
Селектор:
  Мартин О'Нил

Италија - ИрскаУреди

22 јуни 2016 (2016-06-22)
21:00
Италија   0-1   Ирска Стад Пјер-Мороа, Лил
Гледачи: 44,268[5]
Судија:   Овидиу Хацеган
Извештај Брејди   85'
 
 
 
 
 
 
 
 
Италија
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ирска
GK 12 Салваторе Сиригу   39'
CB 15 Андреа Барцалји   78'
CB 19 Леонардо Бонучи  
CB 5 Анџело Огбона
DM 10 Тијаго Мота
RW 21 Федерико Бернардески   60'
CM 14 Стефано Стураро
CM 8 Алесандро Флоренци
LW 2 Матија Де Шиљо   81'
CF 7 Симоне Ѕаѕа   87'
CF 11 Чиро Имобиле   74'
Замени:
DF 4 Матео Дармијан   60'
FW 20 Лоренцо Инсиње   90+1'   74'
MF 22 Стефан Ел Шарави   81'
Селектор:
Антонио Конте
 
GK 23 Дарен Рендолф
RB 2 Шејмус Колман  
CB 12 Шејн Дафи
CB 5 Ричард Киох
LB 17 Стивен Ворд   73'
RM 13 Џеф Хендрик
CM 11 Џејмс Меклеин
CM 8 Џејмс Мекарти   77'
LM 19 Роби Брејди
SS 21 Дерил Марфи   70'
CF 9 Шејн Лонг   39'   90'
Замени:
MF 7 Ејден МекГиди   70'
MF 20 Вес Хулахан   77'
MF 22 Стивен Квин   90'
Селектор:
  Мартин О'Нил

Шведска - БелгијаУреди

22 јуни 2016 (2016-06-22)
21:00
Шведска   0-1   Белгија Алијанц Ривиера, Ница
Гледачи: 34,011[6]
Судија:   Феликс Брих
Извештај Наинголан   84'
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Шведска
 
 
 
 
 
 
Белгија
GK 1 Андреас Исаксон
RB 14 Виктор Линделоф
CB 3 Ерик Јохансон   36'
CB 4 Андреас Гранквист
LB 5 Мартин Олсон
RM 7 Себастијан Ларсон   70'
CM 8 Албин Екдал   33'
CM 9 Ким Калстром
LM 6 Емил Форсберг   82'
CF 11 Маркус Берг   63'
CF 10 Златан Ибрахимовиќ  
Замени:
FW 20 Џон Гвидети   63'
MF 21 Џими Дурмаз   70'
MF 22 Еркан Зенгин   82'
Селектор:
Ерик Хамрен
 
GK 1 Тибо Куртоа
RB 16 Томас Мение   30'
CB 2 Тоби Алдервеирелд
CB 3 Томас Вермален
LB 5 Јан Вертонген
CM 4 Раџа Наинголан
CM 6 Аксел Витсел   45+1'
RW 11 Јаник Караско   71'
AM 7 Кевин Де Бројне
LW 10 Еден Азар     90+3'
CF 9 Ромелу Лукаку   87'
Замени:
FW 14 Дрис Мертенс   71'
FW 20 Кристијан Бентеке   87'
FW 17 Дивок Ориги   90+3'
Селектор:
Марк Вилмотс

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. "Full Time Summary – Republic of Ireland v Sweden" (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 13 June 2016. Посетено на 13 June 2016.
  2. "Full Time Summary – Belgium v Italy" (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 13 June 2016. Посетено на 13 June 2016.
  3. "Full Time Summary – Italy v Sweden" (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 17 June 2016. Посетено на 17 June 2016.
  4. "Full Time Summary – Belgium v Republic of Ireland" (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 18 June 2016. Посетено на 18 June 2016.
  5. "Full Time Summary – Italy v Republic of Ireland" (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 22 June 2016. Посетено на 22 June 2016.
  6. "Full Time Summary – Sweden v Belgium" (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 22 June 2016. Посетено на 22 June 2016.