Дизмикли

село во Драмско, Егејска Македонија

Дизмикли или Дебизмакли (грчки: Πηγάδια, Пигадија)[2] — село во Општина Доксат во Драмски округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Дизмикли
Πηγάδια
Дизмикли is located in Грција
Дизмикли
Дизмикли
Местоположба во областа
Дизмикли is located in Доксат (општина)
Дизмикли
Местоположба на Дизмикли во Општина Доксат и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°7′N 24°18′E / 41.117° СГШ; 24.300° ИГД / 41.117; 24.300Координати: 41°7′N 24°18′E / 41.117° СГШ; 24.300° ИГД / 41.117; 24.300
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругДрамски округ
ОпштинаДоксат
Општ. единицаДоксат
Надм. вис.&10000000000000215000000215 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно168
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа на 16 километри источно од градот Драма и на 11 километри североисточно од Доксат.

Селото се наоѓа на надморска височина од 215 метри.

ИсторијаУреди

Отоманско ЦарствоУреди

Селото во текот на XIX век се наоѓало во Драмската каза во составот на Отоманското Царство. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година, селото имало 234 Турци[3].

ГрцијаУреди

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. На пописот од 1913 година биле евидентирани 331 жител[4]

Според Лозанскиот договор потпишан помеѓу Република Турција и Република Грција, во селото било населено грчко население од Турција, додека муслиманското население ги напуштило своите домови.

Во 1927 г. селото е преименувано во Пигадија[5].

ДемографијаУреди

Во 1928 година во селото биле сместени 82 грчки семејства со 317 лица[6]. Во 1928 година, бројот на населението бил 359 лица, додека во 1940 година селото броело 394 жители.

Селото според пописот од 1951 година броело 381 жител, на пописот од 1961 година во селото живееле 395 жители, во 1971 година имало 273 жители, во 1981 година имало 243 жители, додека во 1991 година имало 204 жители[7]. Денеска, населението на селото е 208 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 394 381 395 273 243 204 / 208
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

НаводиУреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Αρμπατζίκ -- Πηγάδια
  3. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 177.
  4. Λιθοξόου, Δημήτρης. „Απαρίθμηση των κατοίκων των νέων επαρχιών της Ελλάδος του έτους 1913 - Μακεδονία“. Архивирано од изворникот на 2012-07-31. Посетено на 2009-05-04.
  5. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  6. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  7. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 18.