Детскиот избор за песна на Евровизија 2019 беше 17-то издание на Детскиот евровизиски натпревар за песна што се одржа во Гливице Арена во Гливице, Полска. Ова ќе биде првпат Полска да биде домаќин на детски натпревар.

Детски избор за песна на Евровизија 2019
Податотека:Junior Eurovision Song Contest 2019 logo.png
Издание 17-то
Датум 24 ноември 2019
Домаќин Полска Полска
Локација Арена Гливице, Гливице
Презентери Ида Новаковска
Александар Сикора
Роксана Јаглен
Супервизор Норвешка Јон Ола Санд
Радиоифузер TVP
Победничка песна Со утврдување
Гласачки систем Секоја држава/жири доделува по 12, 10, 8–1 бода за нивните 10 најдобри песни.
Број на земји 19
Земји кои се вратиле
Земји кои се откажале

Локација уреди

Изданието 2019 година ќе се одржи во Полска и полскиот канал ТВП ќе биде домаќин на ова издание, по победата на земјата на изданието 2018 со песната "Anyone I Want to Be" (Секој што сакам да бидам), пеејќи од Роксана Вегиел. Пред победата на Полска, некои земји сакаа да бидат земја домаќин на следното издание, и тоа: Ерменија, Казахстан, Полска и Русија.

Учесници уреди

 
  Земји кој го одбрале својот изведувач или песна
  Земји кој го потврдиле своето учество
  Земји кој учествувале во минатото но нема да учествуваат во 2019

Оваа година, ќе учествуваат 19 земји. Со враќањето на Шпанија и повлекувањето на Азербејџан и Израел. Исто така, со неуспешното враќање на Бугарија и неуспешниот деби на Словачка.

Бр. Земја Јазик Изведувач Песна Македонски превод Место Бодови
  Албанија Албанија Пејач без потврда Песна без потврда
  Австралија Англиски Пејач без потврда Песна без потврда
  Велс Велшки Пејач без потврда Песна без потврда
  Белорусија Белоруски или Руски Пејач без потврда Песна без потврда
  Франција Француски Пејач без потврда Песна без потврда
  Грузија грузиски Георги Ростијашвили Песна без потврда
  Ерменија ерменски Пејач без потврда Песна без потврда
  Ирска Ирски Пејач без потврда Песна без потврда
  Италија Италијански Пејач без потврда Песна без потврда
  Казахстан Казахстански Јержан Максим Песна без потврда
  Македонија македонски, англиски Мила Москов Fire Оган
  Малта Холандски Елиана Гомес Бланко Песна без потврда
  Холандија Холандски и Англиски Пејач без потврда Песна без потврда
  Полска Полски Пејач без потврда Песна без потврда
  Португалија Португалски Пејач без потврда Песна без потврда
  Русија Руски Пејач без потврда Песна без потврда
  Србија Српски Пејач без потврда Песна без потврда
  Шпанија Шпански Мелани Гарсија Marte Марс
  Украина Украински и Англиски Софија Иванко Koly zdaietsia (Коли здається) Кога се чини

Останати земји уреди

Земји кој имале право, но одбиле да учествуваат :

Не се членови на ЕБУ уреди

Поврзано уреди