Детски избор за песна на Евровизија или скратено Детска Евровизија — музичко натпреварување наменето за деца. Се одржува од 2003 година, а натпреварувачите мора да бидат на возраст од 9 до 14 години. Основана е со цел да им се даде можност на младите пејачи пред нивните евентуални настапи на Евровизија. Натпреварувањето е организирано од страна на ЕБУ.

Детски избор за песна на Евровизија
Земја Европа
Година2003-денес
ЖанрМузика
Изданија22
Времетраење2 часа и 30 минути
ТворецБјерн Ерихсен
ПродукцијаЕБУ
ПрезентериВиди ја листата
Режисерразлични
Оригинален преносод земјата домаќин

Потекло и историја уреди

Потеклото на натпреварувањето датира од 2000 година, кога Данското радио одржало натпревар за избор на песна за данските деца таа година и следната година.[1][2] Идејата била продолжена на Скандинавскиот фестивал во 2002 година, познат под името МГП Нордик, каде учествувале натпреварувачи од Данска, Норвешка и Шведска.[3][4] Тоа го инспирирало ЕБУ да ја земе идејата за Евровизија која вклучува деца и отвориле конкурс за сите радиодифузерски членки на ЕБУ што го прави пан-европски настан. Работниот наслов на програмата бил "Евровизија за децата" (Eurovision Song Contest for Children).[5] Веднаш потоа, Данска побарала да биде домаќин на првото издание поради нивното искуство на организирање свои натпревари и МГП Нордик.

По успешното организирање на првиот натпревар, вториот се соочуваал со неколку проблеми со локацијата. Настанот првично требало да биде организиран од страна на британскиот радиодифузер ITV во Манчестер.[6] Меѓутоа подоцна поради финансиски причини, британците се повлекле од организацијата на настанот.[7] Се верува дека за донесената одлука важен бил уште еден фактор, падот на рејтингот на публика. Подоцна, ЕБУ им понудиле на хрватскиот радиодифузер ХРТ, кој победил на натпреварот во 2003, да биде организатор на настанот во Загреб;[8] и покрај тоа што подоцна се покажа дека ХРТ "заборавиле" да резервираат место во кое натпревар би се одржал.[9] Конечно, на пет месеци пред почетокот на настанот, норвешкиот радиодифузер НРК поднесол барање да биде домаќин на натпреварувањето во Лилехамер.[9]

Досегашни учесници уреди

 
Le partecipazioni dal 2003 a oggi:

  Учествувале барем еднаш

  Никогаш не учествувале, иако имале можност тоа да го направат
  Држави кој учествувале во склоп на некоја друга држава, но не и како суверинитет
  Држави кој се пријавиле, а подоцна се откажале
Година Држави дебитанти
2003   Белорусија   Белгија   Хрватска   Кипар   Данска   Грција
  Латвија   Македонија   Малта   Норвешка
  Холандија   Полска   Велика Британија   Романија
  Шпанија   Шведска
2004   Франција   Швајцарија
2005   Русија   Србија и Црна Гора
2006   Португалија   Србија   Украина
2007   Ерменија   Бугарија   Грузија   Литванија
2010   Молдавија
2012   Албанија   Азербејџан   Израел
2013   Сан Марино
2014   Италија   Црна Гора   Словенија
2015   Австралија   Ирска
2020   Германија
2023   Естонија

Досегашни победници уреди

Година Дата Град домаќин Учесници Победник Песна Изведувач Бодови Втор
2003 15 ноември   Копенхаген[10] 16   Хрватска "Ti si moja prva ljubav" Дино Јелушиќ 134   Шпанија
2004 20 ноември   Лилехамер[11] 18   Шпанија "Antes muerta que sencilla" Марија Исабел 171   Велика Британија
2005 26 ноември   Хаселт[12] 16   Белорусија "My vmeste" (Мы вместе) Ксенија Ситник 149   Шпанија
2006 2 декември   Букурешт[13] 15   Русија "Vesenniy Jazz" (Весенний джаз) Сестри Толмачеви 154   Белорусија
2007 8 декември   Ротердам[14] 17   Белорусија "S druz'yami" (С друзьями) Алексеј Жигалкович 137   Ерменија
2008 22 ноември   Лимасол[15] 15   Грузија "Bzz.." Bzikebi 154   Украина
2009 21 ноември   Киев[16] 13   Холандија "Click Clack" Ралф Макенбах 121   Ерменија
  Русија
2010 20 ноември   Минск[17] 14   Ерменија "Mama" (Մամա) Владимир Арзуманјан 120   Русија
2011 3 декември   Ереван[18] 13   Грузија "Candy Music" CANDY 108   Холандија
2012 1 декември   Амстердам[19] 12   Украина "Nebo" (Небо) Анастасија Петрик 138   Грузија
2013 30 ноември   Киев[20] 12   Малта "The Start" Гаја Каучи 130   Украина
2014 15 ноември   Марса[21] 16   Италија "Tu primo grande amore" Винченцо Кантиело 159   Бугарија
2015 21 ноември   Софија[22] 17   Малта "Not My Soul" Дестини Чукунјере 185   Ерменија
2016 20 ноември   Валета[23] 17   Грузија "Mzeo" (მზეო) Маријам Мамадашвили 239   Ерменија
2017 26 ноември   Тбилиси 16   Русија "Wings" Полина Богусевич 188   Грузија
2018 25 ноември  Минск 20  Полска "Anyone I want to be" Roksana Wegiel 215   Франција
2019 24 ноември  Гливице 19  Полска "Superhero" Viki Gabor 278   Казахстан
2020 29 ноември  Варшава 12  Франција "J’imagine" Валентина 200   Казахстан
2021 19 декември  Париз 19   Ерменија "Qami Qami" Малена 224  Полска
2022 11 декември   Ереван 16  Франција "Oh Maman!" Лисандра 203   Ерменија
2023 26 ноември  Ница  Франција "Cœur" Зое Клаузура 228   Шпанија

Држави домаќини уреди

Домаќинства Држави Град Место Година
2   Холандија Ротердам Ahoy[24] 2007
Амстердам Heineken Music Hall 2012
  Украина Киев Palace of Sports[25] 2009
Палас "Украина" 2013
  Малта Марса Malta Shipbuilding 2014
Валета Средоземен конференциски центар 2016
1   Данска Копенхаген Форум Копенхаген[26] 2003
  Норвешка Лилехамер Håkons Hall[27] 2004
  Белгија Хаселт Етиас Арена[28] 2005
  Романија Букурешт Поливалентна сала[29] 2006
  Кипар Лимасол Спирос Кипријану атлетик центар[30] 2008
  Белорусија Минск Минск Арена[31] 2010
  Ерменија Ереван Карен Демирчјан спортски и концертен комплекс[32] 2011
  Бугарија Софија Арена Армеец 2015

Наводи уреди

 1. „IMDB: Børne1'erens melodi grand prix 2000“. IMDb. 1 May 2000. Посетено на 3 May 2008.
 2. „IMDB: de unges melodi grand prix 2001“. IMDb. 1 May 2001. Посетено на 3 May 2008.
 3. „IMDB: MGP Nordic 2002“. IMDb. 1 December 2002. Посетено на 3 May 2008.
 4. „MGP Nordic 2002“ (дански). esconnet.dk. 27 April 2002. Архивирано од изворникот на 2007-10-25. Посетено на 3 May 2008. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 5. „First EBU press release on JESC 2003“. European Broadcasting Union. 22 November 2002. Архивирано од изворникот на 2006-09-05. Посетено на 3 May 2008.
 6. „Confirmation of Manchester as original host“. European Broadcasting Union. 16 November 2003. Архивирано од изворникот на 2011-05-15. Посетено на 2 July 2008.
 7. 'Junior contest not to take place in Manchester'. ESC Today. 13 May 2004. Посетено на 3 May 2008. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 8. 'Junior 2004 in Croatia'. ESC Today. 1 June 2004. Посетено на 3 May 2008. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 9. 9,0 9,1 'Junior contest moves to Norway'. ESC Today. 17 June 2004. Посетено на 3 May 2008. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 10. „Results of the 2003 contest“. Oikotimes. Архивирано од изворникот на 2008-11-23. Посетено на 10 June 2009. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 11. „Results of the 2004 contest“. Oikotimes. Архивирано од изворникот на 2008-11-23. Посетено на 10 June 2009. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 12. „Results of the 2005 contest“. Oikotimes. 29 November 2005. Архивирано од изворникот на 2008-11-23. Посетено на 10 June 2009. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 13. „Results of the 2006 contest“. Oikotimes. Архивирано од изворникот на 2008-11-23. Посетено на 10 June 2009. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 14. „Results of the 2007 contest“. Oikotimes. Архивирано од изворникот на 2008-11-23. Посетено на 10 June 2009. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 15. 'Junior Eurovision Song Contest 2008'. European Broadcasting Union. Посетено на 10 June 2009.
 16. 'Exclusive: 13 countries to be represented at Junior 2009!'. European Broadcasting Union. 8 June 2009. Архивирано од изворникот на 2012-03-06. Посетено на 10 June 2009.
 17. 'Exclusive: Belarus to host Junior 2010'. European Broadcasting Union. 8 June 2009. Посетено на 8 June 2009.
 18. Siim, Jarmo (18 January 2011). „Armenia to host Junior Eurovision in 2011“. European Broadcasting Union.
 19. „Junior 2012 in Amsterdam on December 1“. European Broadcasting Union. 27 February 2012. Посетено на 27 February 2012.
 20. Siim, Jarmo (7 February 2013). „Ukraine to host Junior 2013“. EBU.
 21. Fisher, Luke James (18 December 2013). „Malta to host Junior Eurovision 2014“. JuniorEurovision.tv. Посетено на 18 December 2013.
 22. „Junior Eurovision 2015: 21 November in Sofia, Bulgaria“. JuniorEurovision.tv. 30 March 2015. Посетено на 30 March 2015.
 23. „Malta to host the 14th Junior Eurovision Song Contest!“. eurovision.tv. eurovision. 13 April 2016. Посетено на 13 April 2016.
 24. {{Наведена мрежна страница | url=http://www.junioreurovision.tv/page/year-page?event=1479 | title=Junior Eurovision Song Contest 2007 | editor=[[Европски радиодифузен сојуз|European Broadcasting Union}}
 25. {{Наведена мрежна страница | url=http://www.junioreurovision.tv/page/year-page?event=1483 | title=Junior Eurovision Song Contest 2009 | editor=[[Европски радиодифузен сојуз | 4=European Broadcasting Union | accessdate=2016-10-09 | archive-date=2012-04-23 | archive-url=https://web.archive.org/web/20120423065507/http://www.junioreurovision.tv/page/year-page?event=1483 | url-status=dead }}
 26. {{Наведена мрежна страница | url=http://www.junioreurovision.tv/page/year-page?event=1475 | title=Junior Eurovision Song Contest 2003 | editor=[[Европски радиодифузен сојуз|European Broadcasting Union}}
 27. {{Наведена мрежна страница | url=http://www.junioreurovision.tv/page/year-page?event=1476 | title=Junior Eurovision Song Contest 2004 | editor=[[Европски радиодифузен сојуз|European Broadcasting Union}}
 28. {{Наведена мрежна страница | url=http://www.junioreurovision.tv/page/year-page?event=1477 | title=Junior Eurovision Song Contest 2005 | editor=[[Европски радиодифузен сојуз|European Broadcasting Union}}
 29. {{Наведена мрежна страница | url=http://www.junioreurovision.tv/page/year-page?event=1478 | title=Junior Eurovision Song Contest 2006 | editor=[[Европски радиодифузен сојуз | 4=European Broadcasting Union | accessdate=2016-10-09 | archive-date=2013-02-26 | archive-url=https://www.webcitation.org/6Eitp6tRJ?url=http://www.junioreurovision.tv/page/year-page?event=1478 | url-status=dead }}
 30. {{Наведена мрежна страница | url=http://www.junioreurovision.tv/page/year-page?event=1474 | title=Junior Eurovision Song Contest 2008 | editor=[[Европски радиодифузен сојуз|European Broadcasting Union}}
 31. {{Наведена мрежна страница | url=http://www.junioreurovision.tv/page/year-page?event=1523 | title=Junior Eurovision Song Contest 2010 | editor=[[Европски радиодифузен сојуз | 4=European Broadcasting Union | accessdate=2016-10-09 | archive-date=2012-04-23 | archive-url=https://web.archive.org/web/20120423065407/http://www.junioreurovision.tv/page/year-page?event=1523 | url-status=dead }}
 32. {{Наведена мрежна страница | url=http://www.junioreurovision.tv/page/year-page?event=1563 | title=Junior Eurovision Song Contest 2011 | editor=[[Европски радиодифузен сојуз|European Broadcasting Union}}

Надворешни врски уреди