Василиј IV (Русија)

Василиј IV (руски: Василий IV Шуйский; роден на 22 септември 1552 во Нижни Новгород - починал на 12 септември 1612 во Гостинин) бил цар на Русија по смртта на Лажниот Дмитриј. Неговото владеење било во времето на неовлјите, па во 1610, тој бил симнат од престолот.

Василиј IV
Цар на цела Русија
На престол27 мај 1606 - 19 јули 1610
ПретходникЛажен Дмитриј I
НаследникВреме на неволји (Владислав IV)
ТаткоИван Шујски
МајкаМарта Фјодоровна
Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДмитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Дмитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Дмитриј Медведев • Владимир Путин