Бадминтон на Летните олимписки игри 2004

Бадминтон на Летните олимписки игри 2004 — дисциплина која се одржала во периодот од 14 – 21 август 2004 во Бадминтонскиот Театар, Атина, Грција.

Бадминтон
на Летните олимписки игри
ОдржувалиштеБадминтонски Театар
Денови14 – 21 август 2004
Натпреварувачи168 од 31 земји
«20002008»

Учесници

уреди

Медалисти

уреди
Настан Злато Сребро Бронза
Мажи - поединечно
подробно
Тауфик Хидајат
  Индонезија
Сон Синмо
  Јужна Кореја
Сони Дви Кункоро
  Индонезија
Мажи - парови
подробно
  Ким Дон Мун
и Ха Тегвон (KOR)
  Ли Донсу
и Ју Енсон (KOR)
  Енг Хијан
и Фланди Лимпеле (INA)
Жени - поединечно
подробно
Чанг Нин
  Кина
Миа Аудина
  Холандија
Чоу Ми
  Кина
Жени - парови
подробно
  Јан Веј
и Чан Цзевен (CHN)
  Гао Лин
и Хуан Суј (CHN)
  Ли Кунг-вон
и Ра Кинг-мин (KOR)
Мешани парови
подробно
  Гао Лин
и Занг Чун (CHN)
  Гаил Емс
и Натан Робертсон (GBR)
  Јенс Ериксен
и Мете Шелдагер (DEN)

Табела

уреди
МестоЗемјаЗлатоСреброБронзаВкупно
1  Кина (CHN)3115
2  Јужна Кореја (KOR)1214
3  Индонезија (INA)1023
4  Велика Британија (GBR)0101
  Холандија (NED)0101
6  Данска (DEN)0011
Вкупно55515

Надворешни врски

уреди