Калевишта

село во Костурско, Егејска Македонија


Калевишта
Калевишта is located in Грција
Калевишта
Калевишта (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Калевишта (дијалектно: Калевишча; грчки: Καλή Βρύση, Кали Вриси; до 1928 г. Καλέβιστα, Калевиста[1]) — село во Костурско, Егејска Македонија, денес во општината Нестрам од Костурскиот округ на Западна Македонија, Грција.

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди