44. северен напоредник

44. северен напоредник (44° СГШ) е напоредник што лежи 44 степени северно од екваторот. Минува низ Европа, Средоземното Море, Азија, Тихиот Океан, Северна Америка и Атлантскиот Океан.

Линија преку Земјата
44°
44. северен напоредник

На оваа географска ширина, сонцето грее 15 часа и 29 минути за време на летната долгодневица, а 8 часа и 53 минути при зимската краткодневица.[1]

44. напоредник во Висконсин, САД


Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, напоредникот 44° СГШ минува низ:

Координати Земја, територија, море Белешки
44°0′N 0°0′E / 44.000° СГШ; 0.000° ИГД / 44.000; 0.000 (Нулти меридијан)  Франција
44°0′N 7°39′E / 44.000° СГШ; 7.650° ИГД / 44.000; 7.650 (Италија)  Италија
44°0′N 8°10′E / 44.000° СГШ; 8.167° ИГД / 44.000; 8.167 (Средоземно Море) Средоземно Море Џеновски Залив
44°0′N 10°6′E / 44.000° СГШ; 10.100° ИГД / 44.000; 10.100 (Italy)  Италија Минува веднаш северно од  Сан Марино
44°0′N 12°40′E / 44.000° СГШ; 12.667° ИГД / 44.000; 12.667 (Јадранско Море) Јадранско Море
44°0′N 15°2′E / 44.000° СГШ; 15.033° ИГД / 44.000; 15.033 (Хрватска)  Хрватска островите Дуги Оток, Пашман и копното
44°0′N 16°32′E / 44.000° СГШ; 16.533° ИГД / 44.000; 16.533 (Босна и Херцеговина)  Босна и Херцеговина
44°0′N 19°14′E / 44.000° СГШ; 19.233° ИГД / 44.000; 19.233 (Србија)  Србија долж ~ 3 км
44°0′N 19°16′E / 44.000° СГШ; 19.267° ИГД / 44.000; 19.267 (Босна и Херцеговина)  Босна и Херцеговина
44°0′N 19°34′E / 44.000° СГШ; 19.567° ИГД / 44.000; 19.567 (Србија)  Србија
44°0′N 22°25′E / 44.000° СГШ; 22.417° ИГД / 44.000; 22.417 (Бугарија)  Бугарија
44°0′N 22°55′E / 44.000° СГШ; 22.917° ИГД / 44.000; 22.917 (Романија)  Романија
44°0′N 26°13′E / 44.000° СГШ; 26.217° ИГД / 44.000; 26.217 (Бугарија)  Бугарија
44°0′N 27°41′E / 44.000° СГШ; 27.683° ИГД / 44.000; 27.683 (Романија)  Романија долж ~ 15 км
44°0′N 27°53′E / 44.000° СГШ; 27.883° ИГД / 44.000; 27.883 (Бугарија)  Бугарија долж ~ 4 км
44°0′N 27°56′E / 44.000° СГШ; 27.933° ИГД / 44.000; 27.933 (Романија)  Романија
44°0′N 28°40′E / 44.000° СГШ; 28.667° ИГД / 44.000; 28.667 (Црно Море) Црно Море
44°0′N 39°11′E / 44.000° СГШ; 39.183° ИГД / 44.000; 39.183 (Русија)  Русија
44°0′N 47°23′E / 44.000° СГШ; 47.383° ИГД / 44.000; 47.383 (Касписко Море) Касписко Море минува веднаш северно од островот Чечен,  Русија
44°0′N 50°55′E / 44.000° СГШ; 50.917° ИГД / 44.000; 50.917 (Казахстан)  Казахстан
44°0′N 56°0′E / 44.000° СГШ; 56.000° ИГД / 44.000; 56.000 (Узбекистан)  Узбекистан
44°0′N 61°26′E / 44.000° СГШ; 61.433° ИГД / 44.000; 61.433 (Казахстан)  Казахстан
44°0′N 80°27′E / 44.000° СГШ; 80.450° ИГД / 44.000; 80.450 (Кина)  Кина Сјинџанг — минува ~ 22 км северно од Урумчи
44°0′N 95°30′E / 44.000° СГШ; 95.500° ИГД / 44.000; 95.500 (Монголија) Монголија Монголија
44°0′N 111°50′E / 44.000° СГШ; 111.833° ИГД / 44.000; 111.833 (Кина)  Кина Внатрешна Монголија
Џилин — минува веднаш северно од Чангчуен
Хејлунгџан
Џилин - долж ~ 2 км
Хејлунгџан - долж <1 км
Џилин - долж ~ 10 км
Хејлунгџан
Џилин - долж ~ 5 км
Хејлунгџан
44°0′N 131°15′E / 44.000° СГШ; 131.250° ИГД / 44.000; 131.250 (Русија)  Русија
44°0′N 135°32′E / 44.000° СГШ; 135.533° ИГД / 44.000; 135.533 (Јапонско Море) Јапонско Море
44°0′N 141°39′E / 44.000° СГШ; 141.650° ИГД / 44.000; 141.650 (Јапонија) Јапонија островот Хокаидо:
префектура Хокаидо
44°0′N 144°17′E / 44.000° СГШ; 144.283° ИГД / 44.000; 144.283 (Охотско Море) Охотско Море
44°0′N 144°54′E / 44.000° СГШ; 144.900° ИГД / 44.000; 144.900 (Japan) Јапонија островот Хокаидо:
префектура Хокаидо - полуостров Ширетоко
44°0′N 145°10′E / 44.000° СГШ; 145.167° ИГД / 44.000; 145.167 (Немурски Проток) Немурски Проток
44°0′N 145°39′E / 44.000° СГШ; 145.650° ИГД / 44.000; 145.650 (Курилски Острови) Курилски Острови островот Кунашир, под управа на  Русија, а полага право Јапонија
44°0′N 145°48′E / 44.000° СГШ; 145.800° ИГД / 44.000; 145.800 (Тихи Океан) Тихи Океан минува веднаш северно од островот Шикотан, под управа на  Русија, а полага право Јапонија
44°0′N 124°8′W / 44.000° СГШ; 124.133° ЗГД / 44.000; -124.133 (САД)  САД Орегон
Ајдахо
Вајоминг
Јужна Дакота
Минесота
Висконсин
44°0′N 87°41′W / 44.000° СГШ; 87.683° ЗГД / 44.000; -87.683 (езеро Мичиген) езерото Мичиген
44°0′N 86°28′W / 44.000° СГШ; 86.467° ЗГД / 44.000; -86.467 (САД)  САД Мичиген
44°0′N 82°45′W / 44.000° СГШ; 82.750° ЗГД / 44.000; -82.750 (езеро Хјурон) езерото Хјурон
44°0′N 81°44′W / 44.000° СГШ; 81.733° ЗГД / 44.000; -81.733 (Canada)  Канада Ontario
44°0′N 77°0′W / 44.000° СГШ; 77.000° ЗГД / 44.000; -77.000 (езеро Онтарио) езерото Онтарио
44°0′N 76°16′W / 44.000° СГШ; 76.267° ЗГД / 44.000; -76.267 (САД)  САД Њујорк
Вермонт
Њу Хемпшир
Мејн
44°0′N 69°8′W / 44.000° СГШ; 69.133° ЗГД / 44.000; -69.133 (Атлантски Океан) Атлантски Океан Мејнски Залив - минува веднаш јужно од островите Вајналхевен и Ајл а Хоут во Мејн,  САД
44°0′N 66°9′W / 44.000° СГШ; 66.150° ЗГД / 44.000; -66.150 (Канада)  Канада Нова Шкотска
44°0′N 64°40′W / 44.000° СГШ; 64.667° ЗГД / 44.000; -64.667 (Атлантски Океан) Атлантски Океан
44°0′N 59°46′W / 44.000° СГШ; 59.767° ЗГД / 44.000; -59.767 (Канада)  Канада Нова Шкотска - остров Сејбл
44°0′N 59°45′W / 44.000° СГШ; 59.750° ЗГД / 44.000; -59.750 (Атлантски Океан) Атлантски Океан
44°0′N 1°21′W / 44.000° СГШ; 1.350° ЗГД / 44.000; -1.350 (Франција)  Франција

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2019-10-12. Посетено на 2012-01-17.